Robert Littell
Młody Philby
Tytuł oryginału: Young Philby
Język oryginału: angielski
Przekład: Krzysztof Obłucki
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-411-6
Wydanie: I
Data wydania: luty 2013
Ilość stron: 272
Robert Littell
Młody Philby
OPIS

Harold Adrian Russell „Kim” Philby to jedna z najbardziej kontrowersyjnych i tajemniczych postaci w dziejach wywiadu.

Przyszedł na świat w 1912 roku w rodzinie brytyjskiego dyplomaty i podróżnika, szczycącego się przyjaźnią króla Arabii Saudyjskiej. Pomimo tak świetnego pochodzenia Kim już podczas studiów w Cambridge dał się poznać jako zaprzysięgły komunista. W latach 1933–34 przebywał w Wiedniu, gdzie uczestniczył w krwawo stłumionym przez kanclerza Dollfussa powstaniu robotniczym. Tam też pojął za żonę węgierską Żydówkę Litzi Friedmann. To właśnie ona zarekomendowała go radzieckiemu wywiadowi, dla którego Philby stanowił cenny nabytek, gdyż jako pochodzący z dobrego domu absolwent elitarnej uczelni miał szansę na wysokie stanowisko w rządzie lub tajnych służbach. W 1940 roku Kim ponownie trafił do wywiadu – tym razem brytyjskiego. W MI6 szybko zaczął piąć się po szczeblach kariery i został… koordynatorem działań przeciwko ZSRR, zyskując wielkie uznanie zwierzchników – nie tylko tych z Londynu, lecz także tych z Moskwy. W 1949 roku jako brytyjski oficer łącznikowy trafił do Waszyngtonu, gdzie uzyskał prawie pełny dostęp do akt amerykańskiego wywiadu. Gdy na początku lat 50. wybuchł skandal związany z wykryciem „piątki z Cambridge” – grupy brytyjskich szpiegów pracujących dla NKWD – Philby’ego, oczyszczonego z zarzutów, skierowano na placówkę MI6 na Bliskim Wschodzie. Jednak dziesięć lat później pojawiły się nowe, znacznie poważniejsze dowody jego zdrady. W 1963 roku nie pozostało mu nic innego, jak tylko zbiec do Moskwy i przyjąć obywatelstwo radzieckie. W ZSRR przebywał aż do śmierci w 1988 roku. Tam też został pochowany z honorami wojskowymi, zyskawszy status bohatera narodowego.

            Czy jednak Philby był zawsze lojalny wobec wywiadu radzieckiego? Którzy z jego mocodawców zawdzięczają mu więcej? I jakie były jego osobiste intencje? Robert Littell, próbując rozwikłać te i inne zagadki nagromadzone wokół postaci podwójnego agenta, analizuje lata jego młodości i oddaje głos osobom, które miały z nim wówczas kontakt. Czy jednak ta wyprawa w przeszłość prowadzi do poznania prawdy, czy raczej prowokuje nowe pytania? Przecież szpiegowski światek opiera się na nieustannej grze pozorów. Większość występujących w książce osób jest autentyczna, ale nie wszystkie. Autorowi chodziło bowiem nie tyle o sporządzenie dokumentalnego zapisu, ile o zbadanie mechanizmów, które stworzyły tak niepokojąco wieloznaczną postać jak Kim Philby.


Recenzje
Data: 23 lipca 2013
Autor: Recenzja z portalu mgzn.pl
Ocena:

Harold Philby jest postacią autentyczną, podwójnym szpiegiem zarówno służb brytyjskich jak i NKWD. W swej powieści Robert Littell idealnie odwzorował znany życiorys Philby’ego, nie rozwiewając jednak żadnych wątpliwości. Zaangażował w fabułę historyczne postaci, poczynając od wspomnianego już Stalina (nazywanego tu pieszczotliwie Józiem) do pierwszej żony Philby’ego Litzi Friedmann. Po lekturze pozostaje się uczuciem niedosytu, brakuje czytelnikowi jasnego postawienia sprawy, zabrania ostatecznego głosu przez głównego , czyli bohatera Philby’ego. Wokół „jego sprawy” krążą pogłoski, giną ludzie, inni planują jego życie z wieloletnim wyprzedzeniem, jednak nie pozwalają dojść mu do słowa. Zapewne świadomy zabieg autora sprawia jednak wrażenie, że w rzeczywistości nie poznajemy Philby’ego, a jedynie jego poszczególne wyobrażenia. Zostajemy z niedosytem brakującego głównego bohatera oraz nierozwiązanej ostatecznie tajemnicy jego szpiegowskiego życia. „Młody Philby” daje chwilami czytelnikowi poczucie jakby znalazł się w zupełnie odrealnionym świecie, a w nie w samym epicentrum szpiegowskich wydarzeń, poprzedzających i trwających podczas drugiej wojny światowej. I choć niespodziewanie siedzimy na tarasie hotelu na Gibraltarze, albo w wiedeńskim mieszkaniu podczas rewolucji, wciąż mamy wrażenie, że znajdujemy się gdzieś z boku tej opowieści, jakbyśmy stali za drzwiami razem z Kimem i obserwowali jego poczynania zupełnie w nich nie uczestnicząc.

Pełną wersję receznji czytaj na mgzn.pl.

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Robert Littell
Robert Littell jest autorem kilkunastu powieści (ostatnio wydana nosi tytuł Wredny typ ) oraz książki For the Future of Israel napisanej wraz z Szimonem Peresem, prezydentem Izraela....
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.

Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.