• AUTOR - Pierre Assouline
Pierre Assouline

Pierre  Assouline, francuski pisarz, dziennikarz i krytyk literacki. Urodził się  w 1953 r. w Casablance (wówczas Maroko francuskie), dzieciństwo spędził w miejscu urodzenia.  Studiował w Paryżu. Jest autorem licznych biografii, między innymi Marcela Dassaulta, Georgesa Simenona, Gastona Gallimarda (wyd. polskie Gaston  Gallimard: pół wieku francuskiego edytorstwa, 1996), Jeana Jardina, Daniela-Henry’ego Kahnweilera, a także powieści: La Cliente (1998, wyd. polskie Klientka, Noir sur Blanc 2000), Double vie (2002),  Lutetia (2005) oraz  Le portrait (2007, wyd. polskie Portret Noir sur Blanc 2010). Jego najnowsza powieść to wydany w 2016 r. Golem - opowieść o mistrzu szachowym o międzynarodowej sławie, który najpierw zostaje oskarżony o zamordowanie swojej byłej żony, a później - bez swojej wiedzy - poddany tajemniczej operacji chirugicznej, która dziesięciokrotnie zwiększa jego możliwości umysłowe - staje się w ten sposób swoistym "Golemem" odbieranym przez społeczeństwo jako monstrum. Ścigany przez policję musi sam odkryć prawdę o przyczynie wszystkich tych wydarzeń.

Pierre Assouline w latach 1993-2004 był redaktorem naczelnym magazynu "Lire", jednego z najważniejszych opiniotwórczych francuskich czasopism literackich. Jest także członkiem redakcji magazynu "L'Histoire", a od 2012 - członkiem Akademii Goncourt. Prowadzi znany blog o książkach "La République des Livres".

W 2007 r. otrzymał Prix de la Langue Française, przyznaną mu za posługiwanie się w swoich książkach językiem francuskim w sposób ukazujący jego piękno i szlachetność.

  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
  • KSIĄŻKI AUTORA
  • KSIĄŻKI AUTORA
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.