• AUTOR - Francisco Coloane
Francisco Coloane

Francisco Coloane (1910-2002 roku) znany polskim czytelnikom z dwóch powieści  -Szlakiem wieloryba (Noir sur Blanc, 2000) oraz Opowieści z Dalekiego Południa  (Noir sur Blanc, 2003) - jest w swej ojczyźnie autorem popularnym i lubianym. Urodził się w 1910 roku na wyspie Chiloé, w południowej części wybrzeża Chile. Syn kapitana statku wielorybniczego, sam również w młodości polował na wieloryby i foki, przemierzając cały olbrzymi obszar na południe od wyspy, poprzez Cieśninę Magellana aż po Morze Bellingshausena i Antarktydę.

Twórczość Coloane, na którą składają się powieści i opowiadania, uhonorowana została licznymi nagrodami, między innymi chilijską państwową nagrodą literacką w roku 1964. Jego utwory przełożono na wiele języków. Szczególnym uznaniem dzieło pisarza cieszy się we Francji, gdzie jego książki trafiły na czołowe miejsca list bestsellerów, a jego samego odznaczono tytułem kawalera Orderu Literatury i Sztuk.

Choć przez całe swoje życie autor wiele podróżował, odwiedzając niemal wszystkie kontynenty, tworzywem jego pisarstwa jest życie w surowym, subantarktycznym klimacie, pośród nawykłych do trudów i niebezpieczeństw łowców fok i wielorybów, pasterzy na bezbrzeżnych połaciach pampy, niespotykanych nigdzie indziej zwierząt i roślin.

Coloane ukazuje czytelnikowi zupełnie inne oblicze literatury południowoamerykańskiej niż to, do jakiego przywykliśmy. Realizmowi magicznemu Marqueza, Carpentiera czy Donosa przeciwstawia magię realizmu: wprawdzie jego świat nie mami cudami, a wszystkie nadzwyczajne i nieprawdopodobne zdarzenia stara się on wyjaśnić racjonalnie, niemniej przez poetyckość opisu potrafi nawet z najzwyklejszych z pozoru ludzi wydobyć niespotykaną magię.

  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.