Jil Silberstein
Józef Czapski. Tumult i olśnienia
Józef Czapski. Tumult i olśnienia
Tytuł oryginału: Lumieres de Joseph Czapski
Język oryginału: francuski
Przekład: Anna Michalska
Oprawa: broszurowa
Format: 145 × 235 mm
Formaty ebook:
ISBN: 83-7392-046-3
Data wydania: kwiecień 2004
Liczba stron: 80
Jil Silberstein
Józef Czapski. Tumult i olśnienia
OPIS

Ta niewielka książka to bardzo osobiste wspomnienie o Józefie Czapskim (1896 - 1993), malarzu i pisarzu, współzałożycielu paryskiej "Kultury". Autor, Jil Silberstein, poeta i dziennikarz, był wprawdzie młodszy od Czapskiego o ponad pięćdziesiąt lat, lecz uważa go za swego przyjaciela i mistrza. Pozostawał pod wielkim wrażeniem zarówno osobowości, jak i erudycji starego polskiego arystokraty. Dzielił z nim zachwyt nad twórczością wielkich artystów i pisarzy zachodnioeuropejskich, a także zgłębiał spuściznę Witkacego i Norwida.

W długich rozmowach i w listach przyjaciół często powracał wątek splątanych osobistych losów Czapskiego: w młodości zdeklarowanego pacyfisty i admiratora malarstwa francuskiego, później więźnia sowieckiego obozu w Starobielsku, żołnierza Armii Polskiej Andersa, wreszcie czołowego działacza emigracji polskiej we Francji. Silberstein znakomicie potrafił wczuć się w nostalgię Czapskiego - wygnańca nękanego tęsknotą za ojczyzną, z lękiem i nadzieją śledzącego wydarzenia w Polsce lat 70. i 80.

W tym wspomnieniu mieści się nie tylko hołd złożony wybitnemu, a przy tym skromnemu człowiekowi, lecz także  podziw dla wielkiego i nie w pełni docenionego dorobku myśli europejskiej, której jednym z symboli był Józef Czapski.

 

Zachęcamy także do przeczytania artykułu o książce na stronie poświęconej Józefowi Czapskiemu.


Recenzje
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Jil Silberstein
Jil Silberstein urodził się w Paryżu w 1948 roku. Mieszka w Szwajcarii. Jest poetą, autorem esejów i kronik, z których najbardziej znane są Innu - À la rencontre des...
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.