Riikka Pulkkinen
Prawda
Prawda
Tytuł oryginału: Totta
Język oryginału: fiński
Przekład: Anna Buncler
Oprawa: broszurowa
Format: 145 x 235 mm
Formaty ebook:
ISBN: 978-83-7392-394-2
Wydanie: I
Data wydania: wrzesień 2012
Ilość stron: 296
Riikka Pulkkinen
Prawda
OPIS

Oto przeplatające się ze sobą opowieści kobiet – matki, córki i kochanki. Do głosu dochodzą wspomnienia, ożywają stare traumy, lęki, tęsknoty i marzenia. Pamięć czasami zawodzi, bo tak jest łatwiej.
Prawda to powieść o wielkiej miłości, od której nie ma ucieczki, o śmierci, o zapomnieniu i o przebaczeniu.
Na podstawie książki powstał spektakl w helsińskim teatrze KOM, przygotowywana jest również jej ekranizacja.

 

 

 

Recenzja Prawdy w portalu granice.pl:

 

Cała prawda o miłości


Miłości nie można zaplanować, przychodzi zawsze bez uprzedzenia, niepostrzeżenie. Jesteśmy nieostrożni i nie zauważamy znaków, które moglibyśmy dostrzec już tygodnie albo miesiące wcześniej, zanim cokolwiek właściwego się wydarzy – pisze fińska autorka Riikka Pulkkinen w swojej powieści. Prawda to kolejna już, druga w dorobku pisarki książka, dostrzeżona przez czytelników na całym świecie. Nominowana do fińskiej nagrody literackiej Finlandia powieść została przeniesiona również na deski teatru, doczekać się ma wkrótce ekranizacji. Jedno jest pewne: w jakiejkolwiek formie historia Pulkkinen zostanie opowiedziana, będzie budziła emocje.

 

Dalszą część recenzji można znaleźć tutaj.


Recenzje
Data: 15 listopada 2013
Autor: Recenzja z blogu annanogaj31.blogspot.com
Ocena:

Prosta fabuła zapętla się na poziomie serca, losy i myśli piątki bohaterów wiążą się ze sobą, snują, ponownie dotykają, stwarzając niepowtarzalny klimat emocji. Miłość przeplata się z e śmiercią, tęsknota z  bliskością, pustka z pełnią szczęścia. Każde zdanie wydaje się być niepełne, a rzeczywistość nie do wypowiedzenia. Narracja prowadzona jest  na dwóch płaszczyznach czasowych – śledzimy aktualne wydarzenia z rodziny malarza Martiegoo jego  żony Elsy, chorej na raka, oraz ich córki Eleonory i jej dzieci Anny i Marii. Drugie życie pulsuje równolegle z tym co tu i teraz, zazębia się z nim, poprzez osobę kochanki malarza Eevy, opiekunki jego dziecka – wtedy jeszcze małej Elli. Łącznikiem tych dwóch przestrzeni jest Anna, kobieta mocno smutna, pogubiona w swoich emocjach i związku z Matiasem, która próbuje zrozumieć nie tylko swoje życie, ale przede wszystkim chce rozwikłać zagadkę romansu swojego dziadka z kobietą, o której myśl nie daje jej spokoju.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu annanogaj31.blogspot.com

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Riikka Pulkkinen
Jedna z najciekawszych i najbardziej obiecujących młodych fińskich pisarek, urodziła się w 1980 roku w Oulu. W czasach licealnych dała się poznać jako utalentowana lekkoatletka, z...
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.