Alicia Giménez-Bartlett
Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie
Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie
Tytuł oryginału: Donde nadie te encuentre
Język oryginału: hiszpański
Przekład: Joanna Skórnicka
Oprawa: twarda z obwolutą
Format: 145 x 235 mm
Formaty ebook:
ISBN: 978-83-7392-399-7
Wydanie: I
Data wydania: październik 2012
Liczba stron: 456
Alicia Giménez-Bartlett
Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie
OPIS

Jest rok 1956. Renomowany francuski psychiatra, doktor Lucien Nourissier, udaje się do Barcelony. W swej pracy naukowej zajmuje się badaniem osobowości przestępców. Przedmiotem zainteresowania doktora jest Teresa Pla Meseguer, znana jako Pasterka, kobieta oskarżona o dwadzieścia dziewięć morderstw. Należy ona do maquis — antyfrankistowskiej partyzantki, dlatego też od dawna poszukuje jej Guardia Civil. Pasterka myli ścigającym tropy, ukrywa się samotnie w górach. Barceloński dziennikarz, Carlos Infante, jako jedyny, może mieć kluczowe informacje na temat poszukiwanej. Doktor Nourissier proponuje mu niecodzienne przedsięwzięcie: nie zadowalają go poznane dotychczas  fakty dotyczące tajemniczej Teresy, marzy o osobistym spotkaniu z nią.

 

Lucien Nourissier i Carlos Infante wyruszają w podróż do regionu Maestrazgo, gdzie ukrywa się poszukiwana. Podczas wyprawy będą musieli zmylić czujność strażników, odróżnić tropy prawdziwe od fałszywych i stawić czoło tysiącom przeszkód. 

 

Pasterka, bohaterka tej surowej, przejmującej opowieści, jest postacią autentyczną. Autorka kreśli sugestywny obraz zdumiewającej osoby, będącej zarówno kobietą, jak mężczyzną, całe życie uciekającej przed światem i samą sobą. Tam gdzie nikt cię nie znajdzie to powieść o ponownym odkrywaniu mrocznych okresów historii Hiszpanii, a także o bezbrzeżnej samotności człowieka.

 

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją ksiązki opublikowaną w Wysokich Obcasach:

 

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,53664,12745259,Alicia_Gim%C3%A9nez_Bartlett_na_tropie_lesbijki_o_kryminalnych.html


Recenzje
Data: 5 września 2013
Autor: Recenzja z portalu granice.pl
Ocena:

Pasterka, czyli Teresa Pla Mesequer, urodziła się w 1917 roku jako siódme dziecko w rodzinie ubogich hiszpańskich farmerów. Zdeformowane genitalia sprawiły, że długo zastanawiano się nad płcią dziecka, postanawiając ostatecznie o zarejestrowaniu noworodka jako dziewczynki. Szydzona, wyklęta przez środowisko, reagowała na szykany wybuchami agresji. Nienawiści do odmieńca nie kryło również rodzeństwo, zaś matka postanowiła oddać Teresę na wychowanie sąsiedniej rodzinie. Tam Teresa zostaje wychowana na pasterkę, zaś zawód staje się z czasem pseudonimem. „Pasterka” - tak zwracano się do Teresy po wybuchu wojny, szczególnie wówczas, kiedy stała się członkiem miejscowej partyzantki. Sympatia z komunistami walczącymi z powojenną dyktaturą była konsekwencją okrutnego potraktowania i szyderstwa ze strony żandarmów Guardia Civil oraz współpracującej z nimi bandy wieśniaków, zwanych somatenes. Zmusili oni Teresę do obnażenia się przed nimi i wyeksponowania zniekształconych organów. Po tym traumatycznym przeżyciu zakończył się pewien etap jej życia, zaś odtąd „Pasterka” stała się mężczyzną, Florencio Pla Mesequerem.


O Pasterce krążą legendy. Mieszkańcy hiszpańskich wniosek wspominają maquis, bojowników opozycyjnej partyzantki, walczących z reżimem Francisco Franco. Mówią też o samej Pasterce jako o osobie, której Gwardia Obywatelska nie zdołała nigdy dopaść. Porównywana do dzikiego zwierza, okrutnej morderczyni, budzi fascynację i przestrach. O tej fascynującej postaci, hermafrodycie, który najdłużej opierał się dyktaturze generała Franco, opowiada Alicia Giménez-Bartlett, ceniona hiszpańska pisarka, autorka popularnej serii kryminałów i kilku  powieści obyczajowych.

Pełną wersję recenzji czytaj na portalu granice.pl

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Alicia Giménez-Bartlett
Urodziła się w 1951 r. w Almansa. W 1975 przeprowadziła się do Barcelony, gdzie mieszka do dziś. Największą popularność, także poza granicami Hiszpanii, przyniósł...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.