Rhys Bowen
Prawo panny Murphy
Prawo panny Murphy
Tytuł oryginału: Murphy's Law
Język oryginału: angielski
Przekład: Joanna Orłoś-Supeł
Oprawa: broszurowa
Format: 110 x 180 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-412-3
Wydanie: I
Data wydania: luty 2013
Liczba stron: 328
Rhys Bowen
Prawo panny Murphy
OPIS

PANNA MURPHY PROWADZI ŚLEDZTWO – nowa seria kryminalnych opowieści z początków XX wieku

 

Rudowłosa Molly Murphy z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo nie należy do dziewcząt grzecznych i uległych. Na zbyt nachalne zaloty panicza reaguje w sposób tak gwałtowny, że musi się ratować ucieczką do Liverpoolu. Na tym jednak nie kończy się jej tułaczka.

 

Nieoczekiwany zwrot okoliczności sprawia, że Molly – pod fałszywym nazwiskiem – trafia na pokład statku Majestic płynącego do Nowego Świata. Ale kiedy dociera na Ellis Island, nie może jeszcze cieszyć się pełną wolnością. Okazuje się bowiem, że nocą zamordowano jednego z pasażerów, a kobieta, której nazwisko przybrała Molly, mogła mieć motyw, by nastawać na jego życie. Co gorsza, o dokonanie zbrodni podejrzewa się pewnego sympatycznego młodzieńca, który zdaniem panny Murphy jest całkowicie niewinny. Ażeby go uratować przed odesłaniem z powrotem do Irlandii, dzielna dziewczyna rozpoczyna własne śledztwo, raz po raz wchodząc w drogę przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi.

 

W poszukiwaniu zabójcy odwiedza najbardziej zakazane dzielnice, ciasne robotnicze mieszkania, przestronne pałace bogaczy, a nawet przybytek, którego nazwy przyzwoita dziewczyna nawet nie powinna wymawiać.

 

Poznaje przy okazji prawa rządzące pełnym imigrantów Nowym Jorkiem A.D. 1901.

Przeczytaj wywiad z Autorką w Kawiarence Kryminalnej.


Recenzje
Data: 13 sierpnia 2013
Autor: Kamil Świątkowski, recenzja z blogu przykominku.com
Ocena:

Molly Murphy budzi wiele emocji. Większość z nich jest pozytywna, choć trzeba przyznać, że okoliczności w jakich wprowadzona jest bohaterka nie są jasne. I choć było jasne, że to na niej należy się skupić, to zaufanie jej zajęło mi jeszcze kilka rozdziałów. Ale nawet później muszę przyznać, że Molly często miała więcej szczęścia, niż rozwagi i wychodzenie z opałów było raczej kwestią przypadku niż umiejętności.


W czasach, gdy kobiety żyły jeszcze w „męskim świecie”, Molly postanowiła się zabawić w detektywa. Pierwotnie była to konieczność, która dopiero później przerodziła się prawdopodobnie w hobby (Panna Murphy jest bohaterką cyklu). W to, że odniesie sukces trudno jest uwierzyć nawet niektórym postaciom z tej samej książki. A jednak – Molly wydaje się zdecydowana.

Pełną wersję recenzji czytaj na przykominku.com.

Data: 1 sierpnia 2013
Autor: Recenzja z portalu faceandlook.pl
Ocena:


Nagrodzony Agatha Award kryminał retro. Żywiołowa Irlandka Molly Murphy rusza do Nowego Jorku, ale jej życie na nowym kontynencie zacznie się od problemów – dziewczyna zostanie oskarżona o morderstwo.
Molly Murphy to rezolutna, choć nieco szalona dziewczyna. Pochodzi z nizin społecznych Irlandii. Na skutek dramatycznych wydarzeń ściga ją policja. Szczęśliwym trafem Molly dostaje bilet na statek do Stanów Zjednoczonych. W zamian ma zaopiekować się dwójką dzieci i dopilnować, by trafiły w ręce ojca mieszkającego w Nowym Yorku. Gdy wydaje się, że wszystko już idzie gładko i przed Molly otwiera się nowe życie, wraca do niej pech. Tuż po przybyciu do Ziemi Obiecanej jeden ze współpasażerów zostaje zamordowany, a ona wraz z pewnym sympatycznym młodzieńcem stają się głównymi podejrzanymi. Molly zaczyna  walkę o to, by udowodnić przystojnemu kapitanowi policji, Danielowi Sullivanowi, że są niewinni. Czy uda jej się oczyścić z zarzutów, czy dotrzyma obietnicy i odda dzieci pod opiekę ojca? W Nowym Jorku w 1901 roku wszystko jest możliwe.
Warto poznać pannę Molly, zwłaszcza że spisane zostały już następne jej przygody w książce „Śmierć detektywa”, która ukaże się już we wrześniu. A to dopiero początek serii!

Recenzję czytaj na faceandlook.pl.

Data: 21 marca 2013
Autor: Book and Cooking
Ocena:

Pozycja to niewątpliwie lekki kryminał, po który z chęcią sięgnąć. Ukazała się także kolejna część ,,Śmierć Rileya”, który z przyjemnością bym przeczytała. Styl autorki spodobał mi się na tyle, że czuję się bardzo zachęcona do jej kolejnych pozycji.


 
Molly Murphy od najmłodszych lat miała pecha, nic jej się w życiu nie udawało. Rodzice nie wróżyli jej świetlanej przyszłości.
,,-Przyjdzie taki dzień, kiedy przez swoją niewyparzoną gębę znajdziesz się w tarapatach.
 
Matka wypowiadała to zdanie systematycznie, odkąd zaczęłam mówić. Nie pomyliła się. Jeszcze zanim skończyłam dziesięć lat, cała moja rodzina o mały włos nie została eksmitowana na bruk tylko dlatego, że nie potrafiłam trzymać języka za zębami. A tydzień przed dwudziestymi trzecimi urodzinami uciekłam, ścigana za morderstwo.” Str.9
 
Mężczyzna z wioski chciał ją zgwałcić, przez przypadek uderzył głową o krawędź, było mnóstwo krwi. Molly postanowiła uciekać, cudem udało jej się opuścić miejsce zamieszkania. Uratowała ją kobieta, z której dziećmi miała się udać do Anglii, gdzie miał czekać na nią mąż bohaterki. Nieznajoma była chora na suchoty, nie dostała pozwolenia na płynięcie statkiem. Wszystko było dobrze do czasu poznania mężczyzny, który nie rozpoznał w niej znajomej sprzed lat – prawdziwej uczestniczki podróży. Dodatkowo został zamordowany, główną podejrzaną była Molly, która nie mówiła policji całej prawdy…
 
Książka spodobała mi się już od pierwszych stron, bardzo lubię czytać takie lekkie kryminały. Akcja nie rozwijała się pośpiesznie, jednak mimo wszystko przez całą powieść miało miejsce wiele zaskakujących zdarzeń. Pozycję przeczytałam bardzo szybko. Dzięki lekkiemu stylowi autorki strony przelatywały mi błyskawicznie. Z każdą kolejną coraz bardziej rosło napięcie. Bardzo spodobał mi się styl pisarski autorki, dlatego z chęcią sięgnę także po ,,Śmierć Rileya”, aby poznać dalsze losy bohaterów.
 
Pozycja należy do jednej z lepszych, jakie przeczytałam, dlatego z pewnością będę ją długo miło wspominać. Nie żałuję, że ją przeczytałam. Podczas tej lektury nie nudziłam się ani chwili!
 
,,Prawo Panny Murphy” to lekki kryminał, który powinien spodobać się miłośnikom tego gatunku.
 
Moja ocena : 9/10
Data: 13 marca 2013
Autor: Beata Woźniak
Ocena:

Rhys Bowen stworzyła postać, której po prostu nie da się nie lubić. Panna Molly Murphy pochodząca z wioski Ballykillin w irlandzkim hrabstwie Mayo, nie należy do osóbek grzecznie ułożonych, ale pyskatych i nazbyt nieposłusznych, acz wielce inteligentnych i błyskotliwych. Mimo swoich dwudziestu dwóch lat nie wyszła za mąż, bo to nie jest szczytem jej marzeń. Pragnie osiągnąć w życiu coś więcej, a dzięki uczestniczeniu w lekcjach z pannami z wyższej sfery, zdobyła wiedzę, która jeszcze bardziej przyczyniła się do ukształtowania jej charakteru, marzeń i ambitnych planów. Mieszkała w rodzinnym domu dopóki nie miało miejsce feralne zdarzenie z paniczem Justinem. Pełna wszelkich obaw, pakuje niewielki tobołek i ucieka przed wymiarem sprawiedliwości do Anglii. Gdy zjawia się w Liverpoolu, być może to przypadek, a być może przeznaczenie sprawia, że spędza noc u Kathleen O’Connor, która prosi ją o pewną przysługę. Molly podszywa się pod nową znajomą, dostaje pod opiekę dwójkę dzieci i wyrusza w podróż przez ocean.

Gdy jednak dociera do Ellis Island, nocą zostaje zamordowany jeden z pasażerów, a dziewczyna wraz z pewnym młodzieńcem stają się podejrzanymi o dokonanie zbrodni. Aby utwierdzić o swoich racjach przystojnego kapitana policji w Nowym Jorku, Daniela Sullivana, Molly rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Świetna kryminalna powieść w stylu retro, którą czyta się z wielką przyjemnością i „na jednym wydechu”. Rhys Bowen świadomie i z pełna premedytacją wprowadza czytelnika w świat imigrantów, przybyłych do Nowego Jorku w poszukiwaniu pracy i nowego, lepszego życia. Jest rok 1901, miasto rozrasta się w szybkim tempie, a Autorka przedstawia, w jakim kierunku ten rozwój biegnie. Odwiedzamy ciasne, brudne, robotnicze mieszkania w blokach; przestronne i bogate domy nuworyszy; dzielnice, które nie powinna odwiedzać pod żadnym pozorem samotna panna. Z drugiej strony Bowen dokonuje zarysu ówczesnych praw rządzących w świecie imigrantów skupionych w Nowym Jorku. Ciekawie odwzorowana została również podróż na statku trzecią klasą. Autorka nie zapomina również o ówczesnym ubiorze i spożywaniu pokarmów.

Książka od początku do końca trzyma czytelnika w napięciu. Spostrzeżenia i myśli panny Molly są trafne i niejednokrotnie wzbudzają uśmiech na twarzy czytelnika. Dialogi są bardzo dobrze skonstruowane, podobnie zresztą jak cała fabuła. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza część przygód Panny Molly. Kolejnego tomu serii, który zatytułowany jest "Śmierć Rileya”, nie mogę się już doczekać. Na okładce książki można doczytać, że Rhys Bowen za „Prawo panny Murphy” otrzymała w 2001 roku nagrodę Agatha Award, a „Śmierć Rileya” w 2002 roku znalazł się w finale tego konkursu. Na stronie Autorki odnalazłam książki, które do tej pory już się ukazały w serii. Mam nadzieję, że wkrótce wszystkie zawitają na polskim rynku.

Jak najbardziej polecam!
 

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Rhys Bowen
Rhys Bowen to pseudonim pisarki Janet Quin-Harkin, która urodziła się  w 1941 roku w Bath w Anglii, a obecnie mieszka w San Francisco. Zanim w latach dziewięćdziesiątych...
  • WYWIADY Z AUTORAMI
  • WYWIADY Z AUTORAMI
Rhys Bowen

Rhys Bowen opowiada o swoich pisarskich inspiracjach, uroku kryminałów w stylu retro i kulisach tworzenia postaci Molly Murphy.

  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.