Rhys Bowen
Śmierć detektywa
Śmierć detektywa
Tytuł oryginału: Death of Riley
Język oryginału: angielski
Przekład: Joanna Orłoś-Supeł
Oprawa: broszurowa
Format: 110x180 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-427-7
Wydanie: I
Data wydania: wrzesień 2013
Liczba stron: 392
Rhys Bowen
Śmierć detektywa
OPIS

Rezolutna Molly Murphy, która oczekuje od życia znacznie więcej, niż może otrzymać z racji swego urodzenia, już od kilku miesięcy przebywa w Nowym Jorku i ani myśli o powrocie do rodzinnej Irlandii. Marzy o pełnej samodzielności. Zachęcona wcześniejszym sukcesem dochodzeniowym, postanawia zostać detektywem. Żeby zaś poznać tajniki tej szczególnej i niedostępnej dla kobiet profesji, postanawia pobierać nauki u doświadczonego fachowca. Do tej roli idealnie nadaje się Paddy Riley, który wprawdzie zatrudnia Molly jako pomocnicę, ale do jej zawodowych ambicji odnosi się ze sporym sceptycyzmem. Nie wtajemnicza jej nawet w prowadzone przez siebie śledztwa, dotyczące głównie malwersacji i spraw rozwodowych. Sama Molly widzi się raczej w roli poszukiwaczki osób zaginionych.

Absolutnie się nie spodziewa, że czeka ją coś znacznie poważniejszego. Oto bowiem zostaje popełnione morderstwo, którego zagadkę będzie musiała rozwiązać sama, bez pomocy zawodowego detektywa. Prowadzący dochodzenie niesympatyczny sierżant Wolski zdecydowanie nie budzi zaufania Molly, z kolei swoich dwóch nowych przyjaciółek, wyzwolonych kobiet o oryginalnych imionach Sid i Gus, wolałaby nie narażać na niebezpieczeństwo. W jej życiu pojawi się także irlandzki dramaturg Ryan O’Hare – mężczyzna równie atrakcyjny jak zagadkowy, niestroniący od kontaktów z grupą anarchistów, której przewodzi osławiona Emma Goldman. Podążając tropem mordercy, Molly wkrótce się przekona, że sama może stać się jego ofiarą. Ten nierówny pojedynek zostanie zwieńczony spektakularnym i mrożącym krew w żyłach finałem: nasza bohaterka będzie świadkiem wydarzenia, które we wrześniu 1901 roku wstrząsnęło Ameryką. 

Przeczytaj wywiad z Autorką w Kawiarence Kryminalnej.


Recenzje
Data: 9 lipca 2014
Autor: Weronika Trzeciak, recenzja z portalu wiadomosci24.pl
Ocena:

Śmierć detektywa to znakomity kryminał w stylu retro. Jak już wiele razy wspominałam, bardzo lubię ten rodzaj kryminału. A cykl ten przypadł mi szczególnie do gustu, gdyż Molly przypomina mi przebojową Phryne Fisher z serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", który powstał na podstawie powieści Kerry Greenwood (niestety nieprzetłumaczonych na polski). Co więcej, nazwisko bohaterki kojarzy mi się z panną Marple z powieści Agathy Christie. Jednak podobieństwo na tym się kończy, gdyż pierwsza z z nich to energiczna starsza pani, która dla rozrywki bawi się w detektywa, a druga - to młoda kobieta, którą okoliczności skłaniają do zajęcia się tą niebezpieczną profesją.

Pełna wersja recenzji dostępna na portalu wiadomosci24.pl

Data: 7 kwietnia 2014
Autor: Recenzja z blogu lowiskoksiazek.blogspot.com
Ocena:

 Żeby przeczytać „Śmierć detektywa”, nie jest konieczna znajomość „Prawa panny Murphy”. Molly obraca się na kartach nowego tomu w innym towarzystwie, postacie ważne w pierwszej części pojawiają się tu raczej sporadycznie. Nawet przystojny kapitan policji Daniel Sullivan, który łamie Molly serce. Mniej tu także wątków, które dobitnie pokazują trudy życia niższej warstwy społecznej na przełomie 19. i 20. wieku. Rhys Bowen wynagradza to wprowadzając do akcji zapomniane już, ale intrygujące postacie historyczne oraz wydarzenia, o których sto lat temu było głośno nie tylko po drugiej stronie Atlantyku.

Pełna wersja recenzji dostepna na blogu lowiskoksiazek.blogspot.com

Data: 7 listopada 2013
Autor: Kamil Świątkowski, recenzja z blogu przykominku.com
Ocena:

Książka nadal zaskakuje swoją „niedzisiejszością” i bawi zwrotami sytuacji. Czasem wydają się one łudząco podobne do scenariuszy oper mydlanych, a czasem – ze względu na dowcip sytuacyjny – można odnieść wrażenie, że inspiracją były klasyki komedii. Całość jednak składa się na lekturę wciągającą na tyle, że wystarczyło by utrzymać mnie do późnych godzin nocnych, a rano podzielić się wrażeniami z żoną. Oczywiście zaraz wzięła się za czytanie.

Pełną wersję recenzji czytaj na blogu przykominku.com.

Data: 23 października 2013
Autor: Marta Matyszczak, recenzja z portalu kawiarenkakryminalna.pl
Ocena:

Dwudziestotrzyletnia Molly, która wraz z grupą emigrantów przybyła z Irlandii do Ameryki w pierwszej części swoich przygód pod tytułem Prawo Panny Murphy, już na dobre zadomowiła się w Nowym Jorku. Odpowiedniej pracy wprawdzie jeszcze nie znalazła, jednak najważniejsze, że ma marzenia i nie zawaha się ich zrealizować.

Kapitan Daniel Sullivan wciąż ociąga się z oświadczynami, a Molly, jak nie ona, czeka cierpliwie. Nie czeka za to z wprowadzeniem w czyn swoich planów zawodowych. Panna Murphy postanowiła zostać prywatnym detektywem, więc dla celów szkoleniowych zatrudnia się w agencji Paddy'ego Riley'a. Ten wprawdzie pozwala jej tylko na porządkowanie papierów i sprzątanie biura, jednak wkrótce zostaje popełnione morderstwo i Molly będzie zmuszona wkroczyć do akcji. Na horyzoncie pojawi się też przystojny dramaturg Ryan O'Hare.

Pełną wersję recenzji czytaj na portalu kawiarenkakryminalna.pl

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Rhys Bowen
Rhys Bowen to pseudonim pisarki Janet Quin-Harkin, która urodziła się  w 1941 roku w Bath w Anglii, a obecnie mieszka w San Francisco. Zanim w latach dziewięćdziesiątych...
  • WYWIADY Z AUTORAMI
  • WYWIADY Z AUTORAMI
Rhys Bowen

Rhys Bowen opowiada o swoich pisarskich inspiracjach, uroku kryminałów w stylu retro i kulisach tworzenia postaci Molly Murphy.

  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.