Michaił Szyszkin
Nie dochodzą tylko listy nienapisane
Nie dochodzą tylko listy nienapisane
Tytuł oryginału: Письмовник
Język oryginału: rosyjski
Przekład: Magdalena Hornung
Oprawa: broszurowa
Format: 145 x 235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-431-4
Data wydania: grudzień 2013
Liczba stron: 280
Michaił Szyszkin
Nie dochodzą tylko listy nienapisane
OPIS

Na pozór banalna historia. Ona i on. Spotkanie na letnisku. Pierwsza miłość. Listy pełne najintymniejszych zwierzeń. Potem wybucha wojna – on musi jechać do Chin, tam walczyć, cierpieć, może nawet zginąć. Korespondencja jednak trwa nieprzerwanie, stając się odbiciem życia z jego radościami i – częściej – dramatami. Konflikt między rodzicami a dziećmi, związek bez miłości, zdrada, niespełniona potrzeba macierzyństwa, śmiertelna choroba – wszystko to zostaje przelane na papier. Listy bowiem są swoistą kapsułą czasu i zawsze znajdują adresata. Nawet jeśli czas biegnie innym torem dla niej i innym dla niego, a przeszłość miesza się z teraźniejszością. Do spotkania kochanków dochodzi bowiem w listach. Tam, gdzie są miłość i śmierć, jest też odrodzenie.

 

Zapraszamy również do przeczytania artykułu poświęconego współczesnej prozie rosyjskiej na portalu xiegarnia.pl:

http://xiegarnia.pl/artykuly/jak-to-sie-robi-w-rosji/


Recenzje
Data: 3 marca 2014
Autor: Daniel markiewicz, recenzja z portalu esensja.pl
Ocena:

Epoka, w której obecnie żyjemy, odzwyczaiła nas od pisania tradycyjnych listów, o czym świadczy nawet niniejsze zdanie – dziś, jeśli do słowa „list” nie dodamy również przymiotnika „tradycyjny”, wielu naszych rozmówców uzna prędzej, że chodzi o maila, niż zapisaną atramentem kartkę papieru. Odzwyczajamy się również, o czym świadczą kolejne badania, od formy powieściowej. Nawet jeśli nie czytamy mniej, to gros naszych lektur stanowią przeczesane szybko wzrokiem internetowe newsy, w najlepszym razie dłuższe artykuły (w najgorszym – same ich nagłówki). Sięgając po formę powieści epistolarnej Michaił Szyszkin zmierzył się z oboma powyższymi „odzwyczajeniami”. Pod jego piórem nieco zapomniany już gatunek nabrał aktualności, w dodatku proza rosyjskiego twórcy imponuje głębią i pokazuje, jak wielkie możliwości tkwią ciągle w tego rodzaju literaturze.

Pełna wersja recenzji dostępna na portalu esensja.pl

Data: 21 stycznia 2014
Autor: Katarzyna Stec, recenzja z blogu "Książki na czasie"
Ocena:

„Nie dochodzą tylko listy nienapisane” to książka godna uwagi ze względu na formułę. W czasach, kiedy króluje słowna skrótowość, lakoniczne sms-y i e-maile, powieść epistolarna wydaje się być czymś archaicznym. Z czytelniczego punktu widzenia, Szyszkin zaryzykował i opłaciło mu się to. Zabiera nas bowiem do czasów, w których uczucia miały całkiem inną wartość.

Stajemy się podglądaczami cudzej korespondencji odkrywającej przeszłość i teraźniejszość bohaterów. Co ciekawe, to dopiero wieczna rozłąka i życie od listu do listu pozwala im się tak naprawdę poznać. Michaił Szyszkin pozwolił swoim bohaterom mówić. O sprawach ważnych i błahych, składających się na ich egzystencję bez siebie. Świetnie ubrał w słowa rozterki. Postawił ich w skrajnych emocjonalnie sytuacjach, zmusił do zmierzenia się z codziennością, pójściem inną drogą niż ta, którą chcieli kroczyć. Bohaterowie obnażają się przed sobą, wracają do wspomnień, planują przyszłość, ale los nie jest dla nich łaskawy. Czas płynie, a życie układa się na opak. Miłość w sercu musi zmierzyć się z prozą życia.

Pełną wersję recenzji można przeczytać na blogu "Książki na czasie".

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Michaił Szyszkin
(ur. 1961) uchodzi za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy rosyjskich, co potwierdzają liczne nagrody oraz przekłady na kilkanaście języków. Studiował...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.