Don DeLillo
Americana
Americana
Tytuł oryginału: Americana
Język oryginału: angielski
Przekład: Michał Kłobukowski
Oprawa: broszurowa
Format: 145 x 235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-470-3
Wydanie: pierwsze
Data wydania: marzec 2014
Ilość stron: 400
Don DeLillo
Americana
OPIS

Jak napisał Martin Amis w „Sunday Timesie”: jeśli raz się czytało DeLilla, „chce się poznać wszystkie jego dzieła”. Można się zatem spodziewać, że wielbiciele tego wybitnego amerykańskiego pisarza chętnie sięgną po jego debiutancką powieść. Americana pierwszy raz ukazały się w 1971 roku. Osiemnaście lat później autor przygotował nowe wydanie, usuwając z oryginalnej wersji kilka stron.

Głównym bohaterem, a zarazem narratorem powieści jest David Bell. Ma dwadzieścia osiem lat i dobrą posadę w sieci telewizyjnej. Cieszy się opinią młodego i zdolnego. Nie znaczy to jednak, że może spać spokojnie – przecież zawsze znajdzie się ktoś młodszy i zdolniejszy. Raz po raz jakiś program zostaje zdjęty z anteny, krążą plotki, że ten czy ów jest na liście przewidzianych do zwolnienia, a na domiar złego niewykryty osobnik nazywany Trockim podrzuca na biurka pracowników notatki o dziwnej i niepokojącej treści. Bell tymczasem podejmuje nowe zadanie: wyrusza w podróż na Zachód, żeby zrealizować dokument o Indianach Nawaho. Towarzyszą mu między innymi ekscentryczna rzeźbiarka Sullivan i były lotnik Pike. Z biegiem czasu służbowa podróż zaczyna nabierać coraz bardziej duchowego charakteru. David Bell dochodzi do wniosku, że zamiast kręcić rutynowy dokument na potrzeby telewizji, zrobi własny film, odważny stylistycznie i bardzo osobisty, z udziałem przyjaciół i przypadkowo spotkanych ludzi.

Kiedy główny bohater z telewizyjnego reportera zmienia się w awangardowego filmowca, powieść, która z początku mogła się wydawać krytyką korporacyjnej rzeczywistości, przekształca się w refleksję nad źródłem lęków i patologii, jakie gnębią Amerykę czasu wojny w Wietnamie. Przenikliwość obserwacji DeLilla sprawia, że – jak to określiła Joyce Carol Oates – „prawie każde zdanie Americanów, dźwięczy prawdą”.


Recenzje
Data: 21 października 2014
Autor: Bartosz Raducha, recenzja z blogu kurierliteracki.blogspot.com
Ocena:

Powieść przedstawia też temat tabu ówczesnej Ameryki (jest to książka z 1971 roku) – traumę żołnierzy, którzy służyli w Wietnamie; amerykańskich chłopców, którzy udali się, by walczyć o wolność, a wrócili ze zszarganą psychiką (czego późniejszymi dowodami są Czas Apokalipsy i Full Metal Jacket – zarówno proza Hasforda jak i film Kubricka). Dzięki temu udaje mu się przedstawić przełamany przez traumę obraz Ameryki; z jednej strony krytykuje fasadowość społeczeństwa, jego zakłamanie i pomijanie trudnych problemów, a z drugiej dostrzega ich autentyzm i wpływ na rzeczywistość.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu kurierliteracki.blogspot.com

Data: 9 lipca 2014
Autor: Recenzja z blogu literackie-skarby.blogspot.com
Ocena:

Co za książka! Co za podróż! Od jej szaleńczego tempa, mnogości wątków, dosadności obrazów kręci się w głowie... Raz wędrujemy do wewnątrz, raz na zewnątrz, raz jesteśmy w mrocznych zakamarkach pamięci Davida Bella, a raz pośród uśpionego krajobrazu środkowych Stanów, i czasem już nie wiadomo, czy mowa o rozdartej psychice zagubionej jednostki czy o krwawiącym łonie całego kraju.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu literackie-skarby.blogspot.com

Data: 13 maja 2014
Autor: Recenzja z blogu hugekultura.blogspot.com
Ocena:

Ameryka to kraj opowieści i mitów. Gloryfikują wielkich tego świata. Patrząc na twórczość pisarzy z początku XX wieku widzimy wszędobylskie kłamstwo. Ich moralność poddawaną ciągłym próbom. Wszyscy wiemy, że nie ma mitycznej "Ameryki", że nie jest czysta, że ucieczka nie jest rozwiązaniem naszych problemów. Że wszędzie napotkamy te same trudności. Jednak podejmujemy podróż wierząc, że być może znajdziemy coś lepszego. Jednak czego tak naprawdę szukamy?

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu hugekultura.blogspot.com

Data: 6 maja 2014
Autor: Łukasz Najder, recenzja z portalu dwutygodnik.com
Ocena:

Twórczość Dona DeLillo – jednego z najwybitniejszych pisarzy współczesnych; twórcy totemicznego dla całej generacji amerykańskich prozaików średniego pokolenia, takich jak Jeffrey Eugenides, Jonathan Franzen czy David Foster Wallace – jest złożona, nader wyrafinowana, zarówno artystycznie, jak i formalnie. Obejmuje liczne opowiadania, dramaty i powieści o różnej objętości – od rzeczy kameralnych („Performerka”, „Punkt Omega”), po epickie („Podziemia”). Można jednak w tej twórczości dość łatwo, i to po lekturze kilku ledwie tytułów, wyróżnić grupę tematów, do których DeLillo ciągle, obsesyjnie powraca, by nie tylko je pogłębiać, ale i rozpisać na tle nowych czasów, w nowym kontekście przewartościowań politycznych, estetycznych, obyczajowych i wszelakich.

Pełna wersja receznji dostępna na portalu dwutygodnik.com.

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Don DeLillo
Don DeLillo - urodzony 20 listopada 1936 r., pisarz amerykański. Obok Thomasa Pynchona i Johna Bartha, jeden z czołowych przedstawicieli amerykańskiego postmodernizmu, pisze głównie...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.