Patrick Deville
Dżuma & Cholera
 Dżuma & Cholera
Tytuł oryginału: Peste&colera
Język oryginału: francuski
Przekład: Jan Maria Kłoczowski
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-473-4
Wydanie: I
Data wydania: kwiecień 2014
Liczba stron: 192
Patrick Deville
Dżuma & Cholera
OPIS

            31 maja 1940 roku. Z paryskiego lotniska startuje ostatni samolot Air France, pełen bogatych uchodźców. Przygląda im się, z lekką pogardą, pewien pan z siwą bródką. On jeden nigdzie nie ucieka. Bilet na ten lot zarezerwował już kilka miesięcy wcześniej. Wraca do Wietnamu, który od dawna jest jego prawdziwym domem.

            Ten starszy pan to bakteriolog Aleksander Yersin, uczeń Ludwika Pasteura. Urodził się w 1863 roku w kantonie Vaud w Szwajcarii, po śmierci ojca. Dorastał w Morges u boku matki ewangeliczki, która prowadziła pensjonat dla dobrze ułożonych panien („koczkodanów”, jak je nazywał). Żeby się uwolnić od tych „malarskich i literackich głupot” i poświęcić zgłębianiu wiedzy, wyjechał na studia do Marburga. Potem trafił do Instytutu Pasteura, gdzie między innymi prowadził badania nad toksyną błonicy. Marzyło mu się jednak coś więcej niż tylko praca naukowa. Wzorem był dla niego Livingstone, lekarz i odkrywca, zaginiony w Afryce, a później odnaleziony przez Stanleya. Taką Afryką Yersina staną się Indochiny, gdzie urządzi sobie coś na kształt małego królestwa, a w 1895 roku, podczas epidemii w Hongkongu, pierwszy wyizoluje bakterię dżumy i zbada jej właściwości. Wkrótce stworzy przeciw niej szczepionkę, którą zacznie wytwarzać na dużą skalę. Ale na bakteriologii jego zainteresowania się nie skończą…

            Dżuma & Cholera całkowicie odbiega od kanonów tradycyjnej powieści biograficznej. Autor nie dba o chronologię. Epizody z długiego, barwnego życia Yersina, godne pióra Verne’a czy Conrada, raz po raz porównuje z przypadkami z krótkiego, awanturniczego żywota Artura Rimbauda. Spokojowi azjatyckiej egzystencji uczonego przeciwstawia polityczny chaos i barbarzyństwo XX-wiecznej Europy wstrząsanej wojnami i rewolucjami. Ta dwoistość znajduje odbicie w języku książki, który od zimnej sprawozdawczości przeskakuje nieoczekiwanie do fajerwerków prozy poetyckiej.


Recenzje
Data: 9 września 2014
Autor: Recenzja z blogu lowiskoksiazek.blogspot.com
Ocena:

„Dżuma & Cholera” nie tylko opisuje życie nietuzinkowej postaci, jaką jest Aleksander Yersin, wynalazca szczepionki przeciwko dżumie. Ze względu na walory literackie ta książka ma w sobie coś takiego, co sprawia, że wciąż się do niej powraca, na wyrywki czyta fragmenty, każe rozkoszować się słowem pisanym. W każdym razie na mnie tak silnie działa ta proza. Deville używa języka nie po to, by coś nam po prostu zakomunikować - on wyciąga przy ich pomocy esencję z rzeczywistości, ujmuje ludzki życiorys w ramach nieograniczonych przez czas, a nawet jej własną biografię, wreszcie - daje odczuć wspólnotę duchową ludzi, którzy - tak jak Yersin - podążyli własną drogą. Rimbaud, Brazza, Conrad.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu lowiskoksiazek.blogspot.com.

Data: 14 sierpnia 2014
Autor: Recenzja z blogu krytykanaostro.blogspot.com
Ocena:

Lubię powieści, które udają literaturę popularną i używają różnych, właściwych jej chwytów, ale jednocześnie mówią dużo, dużo więcej. Tutaj właśnie Deville daje nam taką powieść, bo żeby opowiedzieć o Yersinie, używa konwencji powieści przygodowej. Jest więc zarazem historia barwnego, fascynującego życia, ale też jednocześnie próba przebudowy gatunku biograficznego. Autor pojawia się tu często jako zjawa, duch, który stara się wejść jak najgłębiej w materię. Deville zmaga się tu przecież z dwoma kłopotami − z cudzym życiem, które musi ująć w jakieś ramy, nadać porządek, i z przeszłością, bo historia stanowi tu ważny kontekst. Polskiemu czytelnikowi zwłaszcza powieść ta wyda się barwna, bo rozgrywa się w latach 1863-1943, a opowiada o zupełnie obcych nam zdarzeniach. Trzeba przecież pamiętać, że historia powszechna tej epoki była zupełnie daleka od naszej narodowej. Yersin włącza się w dwa najważniejsze nurty swych czasów, jego rękami niejako dokonuje się zmiana – rozwój nauki, wynalezienie szczepionek na najważniejsze choroby zakaźne oraz odkrycia geograficzne, rozwój kolonii. Yersin, Francuz, urodzony i wychowany w Szwajcarii, wykształcony w Niemczech, wybiera na swój dom Azję, opuszcza zgniłą, nudną, zamkniętą Europę. Deville świadom jest, jaka tradycja uruchamia się tu automatycznie i często do niej sięga: jego bohater to po części drugi Artur Rimbaud, trochę lord Jim, ale też „biały Kurtz” (jak nazwała go Kinga Dunin) z powieści Conrada.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu krytykanaostro.blogspot.com.

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Patrick Deville
Patrick Deville (ur. 1957), pisarz francuski, studiował literaturę porównawczą i filozofię na Uniwersytecie Nantejskim. Wiele podróżował: w latach 80. mieszkał na Bliskim...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.