Jean Echenoz
1914
1914
Tytuł oryginału: 14
Język oryginału: francuski
Przekład: Anna Michalska
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-475-8
Wydanie: I
Data wydania: maj 2014
Ilość stron: 80
Jean Echenoz
1914
OPIS

Rok 1914. Rozpoczyna się wojna, która dopiero później zostanie nazwana pierwszą wojną światową. Bohaterami jest pięciu mężczyzn – z różnych środowisk i o różnym statusie społecznym – oraz jedna kobieta. Zostają zmobilizowani i wyruszają na front. Każdy jest zaledwie trybikiem w wielkiej machinie wojennej i zostanie w nią wciągnięty, nie mając właściwie poczucia celu ani sensu tego, co się dzieje. Nie wiadomo, który z nich zginie i w jaki sposób, który wróci do domu, kiedy i w jakim stanie.


Recenzje
Data: Niepoprawnego miesiąca
Autor: Recenzja z portalu natemat.pl
Ocena:

Wydaje się niemożliwe, by w tekście liczącym mniej niż sto stron opisać istotę I wojny światowej. Nawet jeśli sprowadzimy opis działań wojennych do jednego tylko państwa, a na bohaterów wybierzemy sześć osób to i tak będzie to niezmiernie trudne. A jednak Jean Echenoz dokonał tego i to w iście echenozowskim stylu.

Jest rok 1914. Na front w Ardenach wyrusza ze sławetnej Wandei czwórka młodych ludzi. Wszyscy oni są potomkami tych, którzy najpierw wsparli rewolucję jakobinów, by potem sprzeciwić się jej, a raczej terrorowi, który przyniosła. Wandejczycy to lud twardy, przy którym nasi górale wydawać się mogą wzorem ugodowości. Nie boja się śmierci, wiedząc, że jest ona logiczną konsekwencją życia, sprzeciwiają się jednak bezsensownemu szafowaniu ludzkim życiem.

Pełna wersja recenzji dostępna na portalu natemat.pl

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Jean Echenoz
Jean Echenoz , jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy francuskich, urodził się w Orange w 1947 roku. Ukończył socjologię i studia inżynierskie. Debiutował w roku 1979...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.