Nicolas Bouvier
Kronika japońska. Pustka i pełnia
Zapiski z Japonii 1964-1970
Kronika japońska. Pustka i pełnia
Tytuł oryginału: Chronique japonaise. Le Vide et le Plein. Carnets du Japon
Język oryginału: francuski
Przekład: Krystyna Arustowicz ("Pustka i pełnia"), Krystyna Sławińska ("Kronika japońska")
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-488-8
Wydanie: drugie
Data wydania: lipiec 2014
Liczba stron: 354
Nicolas Bouvier
Kronika japońska. Pustka i pełnia
Zapiski z Japonii 1964-1970
OPIS

Nowe wydanie, zawierające dwa teksty Bouviera opisujące jego podróż do Japonii, łączy kronikarski zapis - przemyślany i skończony szkic kraju - z wielością notatek, urywków, chaotycznych nieraz zapisów codzienności, odkryć i zadziwień, tworząc obraz pełniejszy i żywszy, odsłaniając przed czytelnikiem fascynujący krajobraz Dalekiego Wschodu.

Cześć pierwsza, „Kronika japońska” jest zarówno wędrówką duchową – do Japonii mitycznej, kolebki narodu o boskim pochodzeniu, jak też próbą odtworzenia kraju widzianego oczami ludzi Zachodu: kupców, odkrywców, misjonarzy i żołnierzy. Bouvier, powołując się na pamiętniki Marco Polo, śledząc losy wypraw oraz działalność misyjną Kościoła, odkrywa dla nas te pozornie tylko znane wyspy.

Wraz z nim poznajemy kulturę i obyczaje cesarskiego dworu, jego surową etykietę i… zauroczenie modną kaligrafią. Wschód poznajemy jako świat paradoksów, odmiennej od naszej logiki i filozofii: oto kapitan strzelców pisze przesubtelne wyznania miłosne pośród najgorszej nędzy, a minister wojny układa wierszowane listy…

Autor po mistrzowsku, niemal jak archeolog, zdejmuje warstwy i kolejne maski, chcąc zbliżyć się do prawdy o tym dalekim kraju. Jego praca kontrapunktowo załamuje się dopiero przy opisie tragedii Hiroszimy...

           

            Ten kronikarski zapis znakomicie dopełnia część druga: „Pustka i pełnia”, zawierająca  nieopublikowane za życia autora notatki z podróży do Japonii, barwne zapisy spostrzeżeń, przenikliwe obserwacje otaczającej go rzeczywistości, niejednokrotnie całkowicie obcej i nieznanej.  Migawki, ulotne obrazy z życia codziennego, chwil spędzanych z żoną Éliane, narodzin drugiego syna przeplatają się z rozważaniami na temat japońskiej literatury, polityki, religii.

Podobnie jak w „Kronice japońskiej” Bouvier odwołuje się w swoich przemyśleniach do innych kultur i filozofii, zwłaszcza europejskiej, porównując je z mentalnością japońską. Tytułową "pustkę" można odnieść do spokoju i przestrzeni japońskiej wsi, praktykowania filozofii zen, a także maksymy "świat jest pustką, pustka jest światem", "pełnię" zaś do przeludnionych miast, ludzkich tłumów, ich pośpiechu i hałasu. Styl Bouviera to przede wszystkim szczególna właściwość spojrzenia, precyzyjne kreski miniaturzysty, jedyna w swoim rodzaju umiejętność uchwycenia fragmentów wieczności przez pryzmat jakiejś scenki, przypadkowego spotkania.

            Połączenie tych dwóch opowieści o Japonii nie jest jedynie literacką podróżą czy też etnograficzną ciekawostką, lecz – na kształt samej filozofii zen – drogą do zrozumienia i poznania świata zupełnie innego niż nasz.


Recenzje
Data: 10 października 2014
Autor: Recenzja z blogu moni-libri.blog.pl
Ocena:

W Kronice i Pustce więcej Nicolasa życiowego – już nie wagabundy z głową w chmurach, a osiadłego na mieliznach prozy życia przedstawiciela rodziny. Znajdziemy więc w zapiskach fragmenty artykułów, o zamieszczenie w prasie których z troską dochodził Bouvier (oczywiście w celach zarobkowych), o rozterkach mieszkaniowych i próbie ułożenia sobie życia tak daleko od reszty rodziny, w połączeniu tego wszystkiego z obopólną zgodą małżonki Eliane.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu moni-libri.blog.pl

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Nicolas Bouvier
Nicolas Bouvier (1929-1998), pisarz szwajcarski, uchodzący za jednego z najlepszych autorów w swoim kraju. Po studiach prawniczych i literackich poświęcił się podróżom....
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.