Charles Bukowski
Najpiękniejsza dziewczyna w mieście
Najpiękniejsza dziewczyna w mieście
Tytuł oryginału: THE MOST BEAUTIFUL WOMAN IN TOWN
Język oryginału: angielski
Przekład: Robert Sudół
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-481-9
Wydanie: III
Data wydania: sierpień 2014
Liczba stron: 280
Charles Bukowski
Najpiękniejsza dziewczyna w mieście
OPIS

Opowiadania z tego tomu stanowią kwintesencję twórczości Bukowskiego; z bezwzględną szczerością, bez upiększania opisuje w nich jedyny świat, w którym czuł się swojsko - i on, i wytwory jego literackiej wyobraźni - świat pijaków, dziwek, rozmaitych wykolejeńców i outsiderów.

 

Polecamy najciekawsze recenzje:

Blog Literackie Skarby Świata Całego

Blog "W świecie słów"

Klub Recenzenta Książki

Blog kulturalny


Recenzje
Data: 29 października 2014
Autor: Recenzja z blogu klubrecenzentaksiazki.blogspot.com
Ocena:

Bukowski podrzuca szokujące obrazy zamknięte w bardzo prostą, prawie potoczną formę. Wulgaryzm zamienia w środek artystyczny, oszczędną narracją wyolbrzymia treść. Żyje tak jak pisze (czy raczej: pisze tak jak żyje); klnie, upija się do nieprzytomności, chodzi na dziwki. Jego bohaterowie zaspokajają jedynie potrzeby seksualne i piją. Dużo. Nikt nigdzie nie wyjeżdża, nikt nie pracuje dłużej niż kilka dni, nikt się nie zakochuje, nikomu nikt nie umiera. Wszyscy są na chwilę, na teraz, bez przeszłości i przyszłości, bez wyborów. Po co komu wspomnienia, skoro są ‘cipki’ i kilka kwart piwa? Po co jutro?

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu klubrecenzentaksiazki.blogspot.com.

Data: 10 października 2014
Autor: Recenzja z blogu blogu pulchralibra.blogspot.com.
Ocena:

Pijaństwo, stosunki homo- i heteroseksualne, załatwianie potrzeb fizjologicznych oraz masturbacja to stałe fragmenty pojawiające się niemal w każdym opowiadaniu tego zbioru. Ich bohaterem jest najczęściej bezrobotny, cierpiący na niemoc twórczą mężczyzna, którego jedynymi rozrywkami są alkohol i kobiety. Henry, alter ego samego autora, nie od razu (jeśli w ogóle) wzbudza sympatię u czytelnika. Jego specyficzny sposób bycia, stosunek do kobiet i literatury z jednej strony irytuje, z drugiej zaś budzi niemałe zaskoczenie. Bohater niejednokrotnie drwi z własnego wyglądu , krytykuje swój wątpliwy talent literacki i chyba właśnie tym zaskarbia sobie naszą uwagę. A kiedy jest już pewien, że jesteśmy zainteresowani tym, co ma nam do powiedzenia, nie boi się sięgać po tematy, od których stronią niemal wszyscy szanujący się prozaicy.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu pulchralibra.blogspot.com.

Data: 24 września 2014
Autor: Recenzja z blogu literackie-skarby.blogspot.com
Ocena:

 Czytanie prozy Bukowskiego to wyrafinowana forma masochizmu. Jest jak piołun, jak gorzka pigułka, jak dobra whisky, która choć dobra, pali i wyciska łzy z oczu. Jak wbijanie sobie szpilek pod paznokcie. Jak chodzenie boso po rozżarzonych węglach. Jak łykanie żyletek. Jak cięcie się i posypywanie solą.

Trzeba mieć silne nerwy i dystans i poczucie humoru, by to robić. Bo jest brud i smród, bo trzeba wytaplać się w bagnie najbardziej podłych scen erotycznych, bo przez nieświeże wyrka i ciemne garaże na stronach tego zbioru przewijają się nie tylko dziwki, ale i dzieci i trupy... Ale przecież nie po to czyta się Bukowskiego, żeby było ładnie i kolorowo. Trzymaj się od niego z daleka, jeśli szukasz odtrutki na szarą rzeczywistość. Bo tutaj będziesz mieć wszystko co najgorsze, całą tę ohydę życia skupioną jak w soczewce. Jeśli masz odwagę, żeby spojrzeć w oczy prawdzie – spróbuj.

Pełna wersja recenzji dostępna na blogu literackie-skarby.blogspot.com

Data: 19 września 2014
Autor: Adam Kraszewski, portal natemat.pl
Ocena:

Charles Bukowski. Poeta, nowelista, scenarzysta filmowy, rysownik, bitnik, alkoholik. Któż z nas nie otarł się choćby o jego nazwisko? Jeden z największych amerykańskich pisarzy niemieckiego pochodzenia o polsko brzmiącym nazwisku był tym, który tak naprawdę oswoił sztukę z najsłynniejszą „męską chorobą” jaką jest alkoholizm. Pisarstwo Bukowskiego tak naprawdę opierało się na opisie własnych doświadczeń z alkoholem. Dlatego, być może, jest takie prawdziwe.

Pełna wersja recenzji dostępna na portalu natemat.pl

Data: 22 sierpnia 2014
Autor: Sławomir Domański, recenzja z portalu lubimyczytac.pl
Ocena:

Chcecie pokochać Hanka? Tę jego mordę – połączenie parszywego kundla i wściekłego goryla? To musicie wiedzieć, że kobieta jest jego największym wrogiem, że do miłości staje w szranki, w ringu, w walce na gołe pięści. Że tutaj kobieta mści się i gwałci za gwałt tysiącleci, że mężczyzna gwałci jak przez tysiąclecia i jest to zderzenie dwóch gwałtów, które splatają się w wirze, burzy wzajemnych wyładowań. A potem jest cisza, papieros i chłód, skotłowana i mokra od śluzu i potu pościel. To są kobiety Bukowskiego – dotknięte i skrzywdzone, kobiety, dla których nie ma zrozumienia i miłosierdzia, dla których gwałt jest codzienną porcją rzeczywistości - jak śniadanie, jak zakupy, jak pranie.

Pełna wersja receznji dostępna na portalu lubimyczytac.pl.

  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Charles Bukowski
Charles Bukowski urodził się w 1920 roku w Andernach, w Niemczech. Kiedy miał trzy lata, jego rodzice wyemigrowali do USA. Dorastał w ubogich, robotniczych dzielnicach Los Angeles, gdzie...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.