Charles Bukowski
Kłopoty to męska specjalność
Kłopoty to męska specjalność
Tytuł oryginału: Hot Water Music
Język oryginału: angielski
Przekład: Marek Fedyszak
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-744-5
Wydanie: III
Data wydania: październik 2014
Liczba stron: 240
Charles Bukowski
Kłopoty to męska specjalność
OPIS

Książka zawiera kilkanaście opowiadań pisanych żywym językiem, często dialogiem; czytelnik z bliska więc patrzy na "parszywy świat" oczami narratora, któremu tania whisky pomaga nadzwyczaj trzeźwo go pokazywać. Ten świat to rzeczywistość prostych faktów, fizjologii, seksu i alkoholu. Groteskowa zabawa faktem, lapidarny styl i celność opisu świadczą o wysokiej randze literackiej Bukowskiego. Przykładem może być początkowy fragment opowiadania zatytułowanego Jak być publikowanym:

"Będąc przez całe życie pisarzem undergroundu, poznałem przedziwnych wydawców, ale najdziwniejszymi z nich byli H.R. Mulloch i jego żona Honeysuckle. Mulloch, były więzień i były złodziej diamentów, wydawał magazyn "Demise". Zacząłem wysyłać mu wiersze i wywiązała się między nami korespondencja. Twierdził, że moja poezja zniszczyła w nim zainteresowanie twórczością wszystkich pozostałych poetów. Odpisałem, że zniszczyła to zainteresowanie również we mnie. H.R. zaczął wspominać o możliwości wydania tomiku moich wierszy i napisałem: w porządku, świetnie, wydawaj. Wyjaśnił, że nie może płacić tantiem, są biedni jak myszy kościelne. Napisałem: w porządku, świetnie, zapomnij o tantiemach, jestem biedny jak ubogi krewny myszy kościelnej."


Recenzje
Data: 27 listopada 2017
Autor: Sara Golon
Ocena:
http://pikkuvampyyrinkirjamaailma.blogspot.com/2017/09/140-charles-bukowski-kopoty-to-meska.html Często pytacie mnie, jaką książkę Bukowskiego polecam na początek. Nigdy nie potrafiłam odpowiedzieć na to pytanie, chociaż sama zaczęłam od "Zapisków starego świntucha", a dopiero sięgnęłam po pierwszą powieść autora, czyli po "Listonosza". Oba tytuły jednak nie są dobre na rozpoczęcie przygody z pisarzem. Co jest więc dobre? Bezapelacyjnie "Kłopoty to męska specjalność". Tytuł oryginału brzmi "Hot Water Music" (powstał nawet zespół inspirowany książką - grupa wykonuje muzykę z gatunku punk) i, prawdę mówiąc, nie spodziewałam się tak brzmiącego tytułu. Polski odpowiednik był tak trafny, że wydawał się być po prostu translacyjną kalką, a nie wariacją tłumacza. Dlaczego jest to dobra książka na początek? Otóż dlatego, że Bukowski zawarł w niej wszystkie motywy charakterystyczne dla swojego pisarstwa. Zbiór opowiadań dotyka tematyki kobiet, (braku) pracy, alkoholu, seksu, społeczeństwa i pisarstwa samego w sobie. Nieodłącznym elementem jest muzyka klasyczna oraz wieczne problemy z samochodem. Pozornie błahe wywody autora doprowadzą do poważnych refleksji, wymuszając w czytelniku myślenie i aktywne czytanie. Mało tego - wspomniane motywy zrealizowane są stylem bardzo bukowskim. Dopiero odkładając książkę zdałam sobie sprawę, że właśnie w tej powieści warsztat Bukowskiego jest najlepszy, najbardziej jego. Na pewno jest to duża przepaść pomiędzy jego pierwszą powieścią a tą książką. Czyta się lekko jak dziewiczego "Listonosza", ale jednocześnie książka nie jest lekka, choć często się przy niej śmiałam. To pozycja, którą można wziąć na poważnie i którą można dołączyć do obowiązkowych lektur czytelnika, chcącego poznać jak najwięcej dobrej literatury, niezależnie od gatunku. Wiem, że słowo "kunszt" niezbyt pasuje do Bukowskiego, jednak uważam, w tej książce autor zaprezentował, czym jest właśnie bukowski kunszt. Lekkie pióro i oszczędność w słowach pobudzają mózg czytelnika, zmuszając go do własnych przemyśleń. Sam prezentuje swój punkt widzenia na istotne sprawy z dużą dawką dystansu, jednocześnie nie mając go dla spraw bardziej przyziemnych. Lekkość i ciężkość w jednym. "Kłopoty to męska specjalność" jest nie tylko dobrą książką dla początkujących z Bukowskim. Bukowość jest w niej tak bardzo wyrazista, że jeśli ktoś nie chce czytać wszystkich jego książek, ale dla czystego sumienia planuje zmierzyć się z jego piórem, to ten tytuł będzie idealny. Ta po prostu przedstawicielka jego twórczości.
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Charles Bukowski
Charles Bukowski urodził się w 1920 roku w Andernach, w Niemczech. Kiedy miał trzy lata, jego rodzice wyemigrowali do USA. Dorastał w ubogich, robotniczych dzielnicach Los Angeles, gdzie...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
Nakład wyczerpany
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.