Javier Cercas
Anatomia chwili
Anatomia chwili
Tytuł oryginału: Anatomia de un momento
Język oryginału: hiszpański
Przekład: Ewa Zaleska
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-504-5
Wydanie: I
Data wydania: styczeń 2015
Liczba stron: 456
Javier Cercas
Anatomia chwili
OPIS

23-F, jak popularnie określany jest w Hiszpanii dzień 23 lutego 1981 roku, jest w Polsce datą w zasadzie nieznaną, mimo iż stanowił punkt zwrotny we współczesnej historii tego kraju. Niecałe sześć lat po zakończeniu dyktatury generała Franco odradzająca się demokracja hiszpańska stawała w obliczu narastających problemów wewnętrznych i pogłębiającego się kryzysu. Część dowódców wojskowych, niezadowolona z ograniczenia dawnych przywilejów i władzy postanowiła ponownie wkroczyć na scenę polityczną – za sprawą telewizyjnych kamer – w całkiem dosłowny sposób. 23 lutego o godzinie 18.23 głosowanie nad votum zaufania dla rządu Calvo-Sotelo zostało przerwane przez podpułkownika Antonio Tejero, który uzbrojony w pistolet wtargnął na mównicę i – wraz z nielicznym oddziałem Guardia Civil – sterroryzował salę parlamentu. Kryzys, który udało się bezkrwawo rozwiązać przede wszystkim dzięki stanowczej postawie i zręcznej dyplomacji króla Juana Carlosa już następnego ranka, stał się dla współczesnej Hiszpanii datą graniczną, ostatnim akordem wojskowej dyktatury i fundamentem obecnego ładu politycznego. Datą być może równie istotną co dla nas przemiany roku 89’.

 

„Anatomia chwili” opowiadająca o przełomowym w historii Hiszpanii momencie, w którym ważyły się losy odrodzonej demokracji nie jest klasyczną pozycją historyczną. Javier Cercas, drobiazgowo analizując fakty prowadzące do zamachu stanu i ich potencjalne konsekwencje, zręcznie przechodzi od formy kronikarskiej, przez politologiczny esej, do niemal sensacyjnej powieści z gatunku political non-fiction. Równocześnie, w bezkompromisowy sposób obala wiele mitów i uproszczeń narosłych wokół współczesnej historii Hiszpanii, sięgając w swym rozliczeniu do czasów dyktatury i niechlubnych lat wojny domowej. Dla polskiego czytelnika książka Cercasa nie jest jednak tylko ciekawostką opowiadającą o mało znanym w Polsce epizodzie w historii Hiszpanii – w szerszym i bardziej uniwersalnym wymiarze jest błyskotliwą analizą funkcjonowania mechanizmów władzy w momencie konfliktu, gdy polityka sprowadzona zostaje do swojej esencji – decyzji, podejmowanych często w ułamku chwili a decydujących o losach państw.

 

"Autor «Żołnierzy spod Salaminy osiągnął doskonałość»” – „Corriere della Sera”

 

"Javier Cercas koncentruje się na kluczowym wydarzeniu w historii swojego kraju, we wciągającej i pełnej napięcia, niemal szekspirowskiej opowieści o żołnierzach, politykach, niejasnych motywach i żądzy władzy. (...) Nie tylko dokonuje drobiazgowego i wiarygodnego podsumowania nieudanego zamachu stanu, ale pomaga w ostatecznym domknięciu trudnej historii hiszpańskiej wojny domowej.  Jego przenikliwość, warsztat pisarski i intelektualna szczerość są godne podziwu.” – „The Telegraph"

 

Wyjątkowe dzieło non-fiction.  Cercas pisze, że pierwotnie planował stworzyć “współczesną wariację na temat „Trzech muszkieterów” na kanwie autentycznych wydarzeń. I dokonał tego, choć nic w tej książce nie jest fikcją – „The New Yorker

 

"Cercas napisał przekonującą, błyskotliwą i wciągającą książkę, która zyskała rozgłos szerszy niż kiedykolwiek mógłby przypuszczać” —„The Economist”

 

"Cercas jest znakomitym pisarzem, który stworzył fascynującą opowieść o kluczowym wydarzeniu we współczesnej historii Hiszpanii” – „The Independent”


Recenzje
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Javier Cercas
ur. 1962, hiszpański pisarz, tłumacz, dziennikarz. Jest Katalończykiem, wykłada literaturę hiszpańską na uniwersytecie w Gironie. Stale współpracuje z dziennikiem „El...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.