Teodor Parnicki
Trzy minuty po trzeciej
Powieść egzotyczno-sensacyjna
Trzy minuty po trzeciej
Oprawa: broszurowa
Format: 145x235 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-529-8
Wydanie: I
Data wydania: październik 2015
Liczba stron: 400
Teodor Parnicki
Trzy minuty po trzeciej
Powieść egzotyczno-sensacyjna
OPIS

Powieściowy debiut Teodora Parnickiego z 1929 roku wraca do czytelników po ponad 85 latach zapomnienia!

 

Autor przenosi czytelników w egzotyczny świat Azji i  odległej Mandżurii, której stolica, Harbin, w latach dwudziestych zyskała miano „Paryża Dalekiego Wschodu”. Właśnie tam rozpoczyna się historia opowiedziana na kartach „Trzech minut po trzeciej”, powieści, której narracja jest kreślona przez Parnickiego w zgodzie ze wszystkimi regułami literatury popularnej początku XX wieku.

Akcja powieści rozpoczyna się w mroźny zimowy wieczór w połowie lutego 1927 roku, gdy w ręce sowieckiego wywiadu przypadkowo dostają się dokumenty, których ujawnienie naraziłoby japońskie interesy związane z Koleją Wschodniochińską. Tajne informacje wkrótce mają być przekazane do Moskwy. Zaczyna się walka z czasem…

 

Tajemniczy japoński „trybunał siedemnastu” daje dwóm byłym oficerom carskiej armii, przebywającym na wygnaniu w Harbinie i przypadkowo wplątanym w polityczną intrygę, ostatnią szansę – uchylenie wydanego na nich wyroku śmierci w zamian za odzyskanie dokumentów. Piotr Iwanowicz Zagorski i młodszy od niego Aleksander Aleksiejewicz Flagin podejmują nierówną walkę z agentami Kominternu w wywiadowczej grze o nieznanych im regułach.

Opowieść o ich „wielkiej przygodzie” pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, pościgów samochodowych, walk i pojedynków, wątków romansowych (trzech pomniejszych, jednego całkiem poważnego), postaci sobowtórów, tajnych – czasem podwójnych – agentek i agentów, oddanych sprawie, ideowych, lecz przegranych komunistów, oraz pracujących dla nowego systemu sowieckiego karierowiczów.

Historia walki o odzyskanie dokumentów pozwala Parnickiemu ukazać szeroką panoramę Dalekiego Wschodu w początkach XX wieku, łącząc historię i klimat epoki z sensacyjną szpiegowską intrygą.

 

Powieść ilustrują 83 zdjęcia ówczesnego Harbina i innych miast Dalekiego Wschodu, w tym 13 zdjęć autorstwa Michaiła Scamony-Shapshinsky’ego, zaś całość opatrzona jest wstępem Tomasza Markiewki, znawcy i popularyzatora twórczości Parnickiego.


Recenzje
Data: 8 lutego 2016
Autor:
Ocena:
Powieść egzotyczno-sensacyjna - głosi podtytuł. Rzeczywiście, przeżyłam z tą lekturą bardzo burzliwe chwile. Momenty tajemnicze, denerwujące i trzymające w napięciu, a wszystko to z Tannhäuserem w tle (Tannhäuser - to opera Wagnera). Opowieść rozpoczyna się w stolicy Mandżurii, w Harbinie. Zagorski, główny bohater tej opowieści, zostaje pomylony ze swym sobowtórem. Za sprawą pomyłki, w jego ręce trafia dziwny klucz. Od tego momentu prześladuje go tylko jedno zdanie: "W noc z niedzieli na poniedziałek, trzy minuty po trzeciej!". Życie bohatera, za sprawą straszliwego przypadku jest zagrożone. Zagorski zostaje wmieszany w nierówną walkę z agentami Kominternu. Od tej pory, o jego życiu lub śmierci decyduje tajny japoński Trybunał Siedemnastu. W zamian za życie swoje i szofera, Zagorski wraz z przyjacielem, decydują się przyjąć zadanie powierzone im przez Trybunał Siedemnastu. Autor konstruując tę fabułę zadbał dosłownie o każdy szczegół. Akcja rozwiązuje się powoli, stopniowo odsłaniając przed czytelnikiem nowe tropy, by w momencie kulminacyjnym ulec właściwemu rozwiązaniu. Gdzieś między akcją i sensacją, rozgrywają się też codzienne ludzkie dramaty, takie jak: utrata bliskich, zdrada, narastająca nieufność oraz problem odróżnienia wroga od przyjaciela. Lektura tej książki, była wspaniałą przygodą. Momentami denerwującą - zwłaszcza wtedy, gdy nie do końca wiadomo było, kto jest kim, i o co tu właściwie chodzi. Ale czy nie za to cenimy sobie dobre sensacje? żrodło: www.czytamirecenzuje.blogspot.com
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Teodor Parnicki
Teodor Parnicki urodził się w 1908 r. w Charlottenburgu, na przedmieściu Berlina. Wkrótce jego rodzice wyjechali (ze względu na karierę zawodową ojca, inżyniera) do Rosji,...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.