Akcja powieści rozgrywa się w przededniu i podczas drugiej wojny światowej w Marsowii, fikcyjnym zamożnym księstwie Europy Środkowej, zwanym „Monako” tego regionu. Alexa de Rocoule’a, zarządzającego luksusowym hotelem Arden, kobieciarza (w którego wesołości wyczuwa się pewną dozę okrucieństwa) i Salomona Lengyela, poważnego i samotnego wdowca, łączy wspólna pasja: operetka. Razem skomponowali i napisali imponującą liczbę trzyaktowych dzieł — niedokończonych, gdyż z reguły nie mogli dojść do porozumienia w kwestii końcowych scen.
Ich beztroski żywot przerywa wybuch wojny, która dociera także do granic pogodnej Marsowii. Rozpoczynają się prześladowania Żydów. Niebezpieczeństwo wisi nad Salomonem i jego córką Esther, która właśnie powróciła do ojca z Budapesztu i którą Alex darzy uczuciem. Czy skomponowanie ostatniej operetki będzie jedynym sposobem, by uratować im życie?
Rzadko spotyka się w debiutanckiej powieści takie połączenie inteligencji, humoru i zmysłowości. Tragizm miesza się z groteską, liryzm z pastiszem i parodią, a wszystko to stanowi o szczególnym uroku Ardenu.
Arden to pierwsza powieść Vergera, za którą wyróżniony został licznymi prestiżowymi nagrodami: w roku 2013 „polską nagrodą Goncourtów” przyznawaną przez studentów filologii romańskiej, w roku 2104 zaś Nagrodą Goncourtów w kategorii debiutu powieściowego. Otrzymał również nagrodę Thyde Monnier, Nagrodę Pamięci Alberta Cohena, a także nagrodę Valery-Larbaud.
Książkę wydano dzięki dofinansowaniu Institut Français w ramach
programów wsparcia wydawniczego.