William Dalrymple
Kalijuga. Wiek waśni i sporów
Kalijuga. Wiek waśni i sporów
Tytuł oryginału: Age of Kali
Język oryginału: angielski
Przekład: Berenika Anna Janczarska
Oprawa: twarda
Format: 150x240
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-65613-60-8
Wydanie: I
Data wydania: 9 listopada 2017
Ilość stron: 440
William Dalrymple
Kalijuga. Wiek waśni i sporów
OPIS

Kalijuga ,“wiek demona Kali”, to ostatni z eonów, na jakie dzieli się czas, zwany także wiekiem żelaza czy “wiekiem waśni i sporów”, to  epoka upadku, w której ubywa mądrości i cnoty, a człowiek żyje krócej i pogrąża się w grzechu. Dharma, symbolizowana przez krowę stoi teraz tylko na jednej nodze.

William Dalrymple przemierza Indie wzdłuż i wszerz, od Sri Lanki po północno-zachodnie pograniczne, by opisać manifestacje demona Kali. Gromadzi opowieści o upadku wartości i standardów politycznych, o tym, jak władza staje się narzędziem usankcjonowanego prawnie terroru, jak religia staje się źródłem konfliktów i cierpienia, a sukces świętowany jest ze splendorem ocierającym się o obsceniczność. Spotyka piętnastoletnie partyzantki i wegetariańskich terrorystów zdeterminowanych, aby zniszczyć pierwszą w Indiach restaurację KFC, je śniadanie z leciwą aktywistką Maharani, a obiad z narkotykowym baronem z pogranicza z Pakistanem; bywa na szalonych bombajskich przyjęciach jak i w miejscach, gdzie porto i papierosy nadal są serwowane gościom z miniaturowych srebrnych wagoników. Poznaje takie postacie, jak Imran Khan i Benazir Bhutto; jest świadkiem kultu żądnej krwi bogini Paraśakti i krwawych masakr kastowych w Biharze.

Z każdej strony tej kroniki politycznej korupcji, przemocy na tle etnicznym i społecznej dezintegracji przebija jednak miłość, jaką autor darzy subkontynent indyjski. To mroczny, ale tętniący życiem dziennik podróży i wyjątkowe spojrzenie na kraj, który przechodzi szybkie przemiany, starając się pogodzić siłę nowoczesności z siłą tradycji.


Recenzje
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
William Dalrymple
ur. 1965 r. w Szkocji – pisarz, historyk i krytyk literacki, którego zdania w sprawie Afganistanu zasięgał prezydent Obama, napisał osiem książek, za które otrzymał...
  • INNE AUTORA
  • INNE KSIĄŻKI AUTORA
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • Z TĄ KSIĄŻKĄ ZAMAWIANO ROWNIEŻ
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.