Eric Karpeles
Prawie nic
Józef Czapski. Biografia malarza
Prawie nic
Tytuł oryginału: Almost Nothing. The 20th Century Art and Life of Józef Czapski
Język oryginału: angielski
Przekład: Marek Fedyszak
Oprawa: twarda
Format: 166x230 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-65613-84-4
Wydanie: I
Data wydania: Marzec 2019
Liczba stron: 544
Eric Karpeles
Prawie nic
Józef Czapski. Biografia malarza
OPIS

To pierwsza na polskim rynku rzetelna biografia sensu stricto Józefa Czapskiego, napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. (w 2007 r. Zeszyty Literackie wydały „Portet Józefa Czapskiego” Wojciecha Karpińskiego.)

Józef Czapski – żołnierz, postać publiczna, świadek historii, pamiętnikarz, pisarz i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty. W czasie Rewolucji był studentem w Petersburgu, w szalonych latach dwudziestych – malarzem w Paryżu. Jako polski oficer rezerwy wróciwszy do ojczyzny walczył z Niemcami na początku II wojny światowej, przez Sowietów został wzięty do niewoli i cudem ocalał z masakry tysięcy jego towarzyszy broni. Potem nie wrócił do Polski, pracował w powojennym Paryżu, zdając relacje z tragicznego położenia swojego kraju niszczonego przez totalitarny ustrój. Wydane tuż po wojnie, choć mniej znane, wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu „Na nieludzkiej ziemi”, wyprzedzają „Archipelag Gułag” Sołżenicyna o ćwierć wieku. Czapski narzucił sobie również ścisłą dyscyplinę jako malarz – twórczość ta nadawała sens jego  życiu i przez dziesięciolecia zajmował się nią codziennie.

 

Ze wstępu autora:

Mój pierwszy kontakt z życiem i twórczością Józefa Czapskiego nastąpił całkowicie niespodziewanie. Do pewnego czerwcowego dnia nigdy o nim nie słyszałem, a nazajutrz byłem nim zafascynowany.

Dzięki wspaniałomyślnemu odruchowi starego znajomego, który lubi zaspokajać mój apetyt na krytyczne myślenie, pewnego ranka otrzymałem pocztą z Paryża niewielką francuską książkę na temat Marcela Prousta. Nazwisko autora, Józefa Czapskiego, nie było mi znane. Nie bardzo pamiętam, co się stało po otwarciu paczki. Niczym stworzenie zagrzebujące się w swoim naturalnym siedlisku, opadłem na fotel i zacząłem ją od razu czytać. (…)

Byłem wdzięczny za to nieoczekiwane pojawienie się książki Czapskiego w moim życiu. Następnego dnia wielokrotnie, niemal bezustannie myślałem o tym, co Czapski napisał o Prouście i jak to napisał. (…)

Józef Czapski, postać na ogół nieznana czytelnikom i artystom anglojęzycznym, przeżył swoich dziewięćdziesiąt sześć lat w wielu życiowych rolach – jako żołnierz, postać publiczna, świadek historii, pamiętnikarz, eseista i malarz. Jego życie objęło niemal cały wiek dwudziesty.

Mimo gorliwego zaangażowania w walkę z totalitaryzmem i pomoc innym Czapski uważał się przede wszystkim za malarza. Malowanie, jak dowie się czytelnik, nadawało sens jego życiu. (…)

Według jednego z przyjaciół Czapskiego „ bardziej podziwiano go za charakter niż za twórczość malarską. Ci, który kupowali jego prace, robili to głównie z przyjaźni dla tego człowieka. Jego malarstwo pozostaje praktycznie nieznane”.

I tak jest nadal. Obrazów Czapskiego prawie nie ma w zbiorach publicznych, większość znajduje się w prywatnych kolekcjach w różnych miejscach Europy. Wiele dziesięcioleci temu obrazy Czapskiego zostały zakupione i oficjalne zarejestrowane w narodowych zbiorach w Polsce i Francji, ale ich tytuły pojawiają się jedynie z numerami inwentaryzacyjnymi przyporządkowanymi pracom przechowywanym w magazynach. Tylko nieliczne płótna są wystawiane publicznie. (…)

 

Zapis w jego dzienniku ukazuje rezultaty kilkudniowej pracy poświęconej rysowaniu różnych kwiatów. Czapski, potrafiący wykraczać poza własne dostrzeżone niepowodzenia, odnotowuje zniechęcenie faktem, że zdołał uchwycić tylko odrobinę ich witalności.

„Kiedy rysujesz, czujesz każdą kreskę prowadzoną na papierze jako coś żyjącego, nieodwołalnego, i naraz rysunek zaczyna żyć. (…) Potem dwie – jedną kreską – notatki tulipanów wydały mi się nagle żywiej istniejące. Dlaczego? Bo je czułem podczas rysowania, czułem ten związek niezdarnego, niepewnego, zdeformowanego trochę rysunku, jakby między końcem mojego ołówka a mną nie było żadnej przerwy. Ja byłem na końcu ołówka.”

 

Mam nadzieję ożywić Czapskiego w sposób, w jaki opisuje rysowanie tych tulipanów. On i ja spotykamy się na końcu mojego ołówka.


Recenzje
Data: 10 czerwca 2019
Autor: MAGDALENA LESZNER-SKRZECZ
Ocena:
?Ten głuchy szok w nas (szept: ?to maluj? ? ?ależ dlaczego to? ? ?nie twoja rzecz wiedzieć, dowiesz się później, i to nie na pewno?) Józef Czapski ? Polak, malarz, pisarz. Czapski to sztuka. Ona wypełniła jego życie. Była lekarstwem, nadzieją i miłością. I właśnie to, oddaje książka Erics Karpeles?a, która stanowi biografię jednego z najbardziej niezwykłych twórców XX wieku naszego kraju. Niech nie przestraszy Was imponująca ilość stron ? 530. To po prostu niesamowita, wciągająca historia, którą czyta się z zapartym tchem. ?Prawie nic? jest wędrówką z bohaterem, z którym przechodzimy poprzez kolejne rozdziały jego życia. Początkowo jako dziecko wywodzące się z rodziny hrabiowskiej, poprzez okres studiów, czas wojny, który silnie naznaczył jego psychikę, aż po Maisons-Laffitte i życie we Francji. Czytając tą biografię, miałam wrażenie, że z każdym kolejnym fragmentem, Czapski staje się moim przyjacielem. Autor wspaniale połączył swoją fascynację, odczucia, z wewnętrznym życiem artysty. Mnóstwo cytatów zarówno samego Czapskiego jak i osób z jego otoczenia sprawia, iż poznajemy go bliżej. Kochamy z nim. Cierpimy tak jak on. Widzimy jego oczami. ?Każdy dzień zaczynał on niemal rytualnego zanurzenia w emocjonalnym, intelektualny, i duchowym bogactwie stron swojego dziennika? My, dzięki tej książce możemy zanurzyć się w Czapskim. Chłonąć go, jak on chłonął życie. Wędrujemy z nim poprzez straszne karty wojny. Znosimy ból, rozpacz, głód wraz z nim i milionami, którzy musieli przejść przez to piekło... Cała recenzja na stronie portalu FRANCE & STYLE http://franceandstyle.pl/prawie-nic-jozef-czapski-biografia-malarza-eric-karpeles/
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Eric Karpeles
Eric Karpeles (ur. 1954 w Nowym Jorku) jest malarzem i pisarzem, którego twórczość skupia się na wspólnych polach estetyki wizualnej i literackiej. Poszukując...
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.