Wasilij Grossman
Życie i los
Życie i los
Nakład wyczerpany
Tytuł oryginału: Жизнь и судьба
Język oryginału: rosyjski
Przekład: Jerzy Czech
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 150x240 mm
Formaty ebook: epub mobi
ISBN: 978-83-7392-667-7
Wydanie: I nakładem Noir sur Blanc
Data wydania: Styczeń 2020
Liczba stron: 900
Wasilij Grossman
Życie i los
OPIS

Życie i los Wasilija Grossmana to książka niezwykła, niezwykłe też są jej dzieje. Autor pisał ją, wierząc, że zostanie opublikowana w ZSRR, władza wykonała jednak swoistą egzekucję, nie na samym autorze, ale na jego dziele – skazano je na nieistnienie, aresztując rękopisy.

Dużo wcześniej niż inni Grossman zrozumiał: jak dalece podobne są oba, zwarte w śmiertelnej walce, totalitarne ustroje: sowiecki i hitlerowski. 

Napisana z Tołstojowskim rozmachem powieść przedstawia losy jednej rodziny na tle bitwy stalingradzkiej. Pisarz tworzy dziesiątki znakomicie nakreślonych postaci, prowadzi nas do okopów pierwszej linii i do sztabu, do łagrowego baraku i do pracowni profesora fizyki. Batalistyka jest tylko pretekstem, w centrum uwagi znajduje się kwestia wolności. Los w postaci wojny czy machiny państwowej niszczy ludzi, ale nie jest w stanie zmienić ich w bezwolne roboty. I jak utwór Grossmana dotarł w końcu do czytelników, tak życie zawsze w końcu zwycięża w zmaganiach z losem.


Recenzje
  • O AUTORZE
  • O AUTORZE
Wasilij Grossman
Wasilij Grossman (1905–1964) urodził się w Berdyczowie, w zasymilowanej rodzinie  żydowskiej. Chemik z zawodu, zajął się pisarstwem i od razu zdobył uznanie. Popularny...
  • POLECANE KSIĄŻKI
  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.