• AKTUALNOŚCI
Spotkanie wokół twórczości Stanisława Jerzego Leca i "Barw"
25 październik 2016

Galeria Bunkier Sztuki

pl. Szczepański 3a, Kraków

26.10.2016  godz. 18.00

 

Przypadająca w bieżącym roku okrągła 50. rocznica śmierci Stanisława Jerzego Leca zostaje uczczona – trochę zaskakująco, co znaczy, że w duchu jak najbardziej Lecowskim – opublikowaniem reprintu "Barw", debiutanckiego tomiku poety, wydanego we Lwowie w 1933 roku. Tomik ten jest uznawany za jedno z przedwojennych arcydzieł projektowania w duchu konstruktywizmu. W spotkaniu, na które zapraszamy do Bunkra Sztuki, wezmą udział: Lidia Kośka, autorka monografii twórczości Stanisława Jerzego Leca pt. "Lec. Autobiografia słowa", redaktorka wielu edycji "Myśli nieuczesanych", oraz syn poety, Tomasz Lec. 

Mowa będzie o tym, jak frapujące jest czytanie młodzieńczej poezji Leca ze świadomością późniejszego dorobku autora, jak formują się w tych utworach obrazy, pytania, tematy, które na przestrzeni lat kształtować się będą w coraz dojrzalsze myśli, aż po "Myśli nieuczesane". Dodać wypada, że wszystkie kolejne zbiory swoich genialnych aforyzmów Stanisław Jerzy Lec publikował, od 1957 roku, w krakowskim Wydawnictwie Literackim. Tomasz Lec, który przygotował reprint "Barw", przybliży tajniki technicznego, ale także artystycznego warsztatu międzywojennych oficyn drukarskich, zajmujących się wydawaniem poezji i, być może, podzieli się wspomnieniami o ojcu.

Spotkanie będzie także unikalną okazją, by pozyskać do swoich zbiorów tomik, który dzięki dwóm artystom: Pawłowi Hechtowi, który złożył książkę, oraz malarzowi Otto Hahnowi, który zaprojektował okładkę, jest dziś niezwykle ceniony przez bibliofilów, a praktycznie nieosiągalny.

  • POLECANE KSIĄŻKI
}
}
}
}
}
}
}
}
Copyright © by NSB 2007-2015
Wykonanie: YELLOWTEAM.PL

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.