Pliki elektroniczne

E-book (e-book, e-książka, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna) to książka, której treść zapisana jest w formie elektronicznej. Jej odczytanie jest możliwe na urządzeniach komputerowych takich jak czytniki książek elektronicznych (e-czytniki), komputery, palmtopy, tablety czy telefony komórkowe typu smartfon. Nasze E-booki stanowią wierne odwzorowanie wersji papierowej książki. Posiadają okładkę, spis treści, ilustracje czy inne elementy zawarte w oryginalnej wersji. W E-booku, w odróżnieniu od książki w wersji papierowej, można zmieniać wielkość i rodzaj czcionki, tło i formatowanie tekstu. W zależności od czytnika, którym dysponujemy, można w tekście również wyszukiwać strony i pojedyncze słowa, dodawać zakładki i wpisywać notatki do tekstu.

W ofercie Wydawnictwa Literackiego znajdują się E-booki w dwóch najbardziej popularnych formatach: epub i mobi.

Książki epub są to E-booki zapisane w formacie epub, który stanowi otwarty standard oparty na języku HTML służący do publikowania E-booków. Format ten umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości i kroju do proporcji ekranu. Dzięki swoim właściwościom książki w formacie epub najlepiej odczytywane są na e-czytnikach, których ekran zbudowany jest w technologii eINK (papier elektroniczny), jednak można je również odczytać na smartfonie czy tablecie. Aby móc odczytywać pliki w formacie epub na komputerze należy pobrać odpowiednie oprogramowanie.

Książki mobi są to E-booki zapisane w formacie Mobipocket. Można je pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer osobisty) wyposażone w oprogramowanie pozwalające czytać pliki mobi (np. MobiPocket Reader). Mobi stanowi otwarty format oparty na języku XHTML, dzięki czemu jego odczytywanie jest bardzo wygodne na urządzeniach mobilnych, w tym na jednym z najpopularniejszych e-czytników – Kindle.

Sklep umożliwia wysyłkę zakupionych E-booków bezpośrednio na Kindle użytkownika. Konieczne jest dodanie adresu ksiegarnia@wydawnictwoliterackie.pl do adresów zaufanych w ustawieniach konta Amazon (Content & Devices - > Preferences - > Personal Document Settings - > Approved Personal Document E-mail List) oraz adresu e-mail czytnika Kindle (…@kindle.com)
w "Moje konto" - > "Dane użytkownika" w sklepie Noir.

Od sierpnia 2022 roku, zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez Amazon, za pomocą funkcji „Wyślij na Kindle” wysyłane są pliki wyłącznie w formacie epub.


W dalszym ciągu istnieje możliwość pobrania plików w formacie mobi i skopiowania ich do pamięci czytnika przy użyciu kabla USB.

Użytkownicy mogą również pobrać pliki w formacie epub i wysłać je samodzielnie (jako załącznik) ze swoich adresów mailowych na czytniki Kindle. Nie ma natomiast możliwości wgrania tych plików za pomocą kabla USB.

Zaznaczamy, że bezprzewodowa wysyłka plików na czytnik Kindle jest usługą świadczoną przez Amazon i jej prawidłowe działanie jest uwarunkowane różnymi, niezależnymi od nas, czynnikami.


E-booki Noir sur Blanc są zabezpieczone unikalnym znakiem wodnym - watermarkiem (dla każdego użytkownika innym) zabezpieczającym plik przed nielegalnym użytkowaniem.

Audiobook (książka do słuchania, książka czytana, książka mówiona, książka audio) to nagranie dźwiękowe przeznaczone do słuchania zawierające odczytywany przez lektora tekst publikacji książkowej. Wydawnictwo LIterackie oferuje audiobooki w dwóch formach: jako płyty CD w pudełku (produkty fizyczne) - wysyłane pocztą i pliki MP3, które można bezpośrednio ściągnąć i odsłuchać na komputerze przy pomocy programów do odtwarzania dźwięków (np. Winamp, Real Player), w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych przeznaczonych do odsłuchiwania formatu MP3 oraz we wszelkich urządzeniach dostępnych na rynku, które są wyposażone w odtwarzacz MP3.

Dostępne w naszej ofercie pliki MP3 są skompresowane w formacie ZIP, dzięki czemu zajmują mniej pamięci, a ich zapis jest oszczędniejszy. Przy kompresji plików stosowana jest metoda bezstratna, dzięki czemu słuchacz odtwarza informacje w postaci identycznej z pierwotną. Aby otworzyć skompresowany i zwatermarkowany plik użytkownik musi dysponować odpowiednim programem np. 7-Zip.

Na stronie Ofucyny Literackiej Noir Sur Blanc w zakładce Twoje konto - Produkty wirtualne można monitorować status swojego zamówienia oraz pobierać EBOOKI, paczki ZIP z MP3 oraz dokumenty zakupów.