Wydawnictwo

Wydawnictwo Noir sur Blanc powstało w Szwajcarii w roku 1987, w Polsce – w 1990 r. Zostało założone z myślą o integracji kultury europejskiej, ma na celu promocję literatury środkowoeuropejskiej, zarówno na zachodzie Europy, jak i w obszarach macierzystych.

fot. Maria Raczkiewicz

Wydawnictwo Noir sur Blanc powstało w Szwajcarii w roku 1987, w Polsce – w 1990 r. Zostało założone z myślą o integracji kultury europejskiej, ma na celu promocję literatury środkowoeuropejskiej, zarówno na zachodzie Europy, jak i w obszarach macierzystych. Pomaga mu w tym ścisła współpraca z francuską grupą wydawniczą Libella. W ramach tej współpracy część naszych tytułów ukazuje się w obydwu wersjach językowych – francuskiej i polskiej. Należą do nich m.in.: Wyrwane strony Józefa Czapskiego, Kawaler de Sainte-Hermine Aleksandra Dumas, Myśli nieuczesane Stanisława Jerzego Leca, Między logiką a wiarą o. Józefa M. Bocheńskiego i Jana Parysa, Ocalony na Wschodzie Juliana Stryjkowskiego i Piotra Szewca, Koniec mojej Rosji Katarzyny Sayn-Wittgenstein, Razumowscy... Marii Razumovskiej, Pod prąd Balthusa, Udręczona Rosja Anny Politkowskiej.

W Polsce Noir sur Blanc przybliża twórczość autorów świata zachodniego, lecz stara się także lansować twórców rodzimych. W ten sposób czytelnicy poznają spuściznę literacką wybitnych twórców współczesnej prozy światowej: Henry'ego Millera, Charlesa Bukowskiego, Lawrence'a Durrella, Dona DeLillo, Umberto Eco, pisarza ukraińskiego, Andrieja Kurkowa, południowoafrykańskiego – André Brinka czy chilijskiego - Luisa Sepúlvedy. Przygotowaliśmy również serię wydawniczą książek Blaise'a Cendrars'a, zawierającą wznowienia kilku dzieł w kongenialnym tłumaczeniu Juliana Rogozińskiego. Serię o podobnym charakterze tworzą książki szwajcarskiego pisarza-podróżnika Nicolasa Bouviera.

Nasz zespół

Zarząd

Vera Michalski-Hoffmann

prezes zarządu

Joanna Górecka

członek zarządu

Jan Elbanowski

członek zarządu

Marzanna Rumowska

prokurent

Redakcja

Joanna Górecka

redaktor naczelna

Maria Raczkiewicz-Śledziewska

redaktor prowadząca

Monika Szewczyk

redaktorka prowadząca

Promocja i handel

Jan Elbanowski

dyrektor ds. promocji i handlu

Anna Mech

specjalistka ds. mediów społecznościowych

Tomasz Lec

kierownik produkcji

Jacek Stolarek

kierownik magazynu

Katarzyna Kaczmarek

Księgowość i administracja

Marzanna Rumowska

główna księgowa

Małgorzata Bujalska

księgowa

Monika Przeździecka

sekretarz

Edyta Mizińska

fakturzystka