Spotkanie z Robertem Menasse w Warszawie

25.09.2019

Spotkanie odbędzie się 16 października o 18:00 w siedzibie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, przy ul. Próżnej 7/9

Dyskusję z autorem poprowadzi Justyna Sobolewska z "Polityki" oraz Piotr Buras z ECFR Warsaw. 

Serdecznie zapraszamy!Wyróżniona prestiżową nagrodą dla najlepszej niemieckojęzycznej książki 2017 roku powieść Roberta Menasse „Stolica” to pasjonujący thriller polityczny, którego akcja toczy się w Brukseli, nieformalnej stolicy Unii Europejskiej. Austriacki autor wpuszcza nas niejako tylnymi drzwiami za kulisy tej skomplikowanej struktury i pozwala nam przyjrzeć się jej funkcjonowaniu. Bohaterami tej wielowątkowej opowieści o tym, co dzieje się w stolicy Belgii, w gabinetach europejskich urzędników i w ich życiu prywatnym, są przybysze z różnych stron Europy, ale także komisarz policji, emerytowany politolog, skądinąd potomek austriackich nazistów, i niedoszła ofiara Holokaustu. Oraz… polski agent, który przybywa do Brukseli z zagadkową misją. W powołanych przez pisarza do życia postaciach zbiegają się i zazębiają przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Europy. Autor kreśli jej postnarodową wizję, obarczając nacjonalizm winą za tragedie minionych stuleci.
Powieść niezmiernie ciekawa i ważna dla każdego, komu nie jest obojętny kształt Unii Europejskiej i przyszłość naszego kontynentu.

Robert Menasse urodził się w Wiedniu w 1954 roku. Studiował germanistykę, filozofię i nauki polityczne w Wiedniu, Salzburgu i Mesynie. W 1980 roku obronił pracę doktorską.W latach 1981-1988 pracował w Instytucie Teorii Literatury na uniwersytecie w São Paulo w Brazylii. Po powrocie do Europy mieszkał w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie oraz w Brukseli. Menasse jest autorem wielu powieści przetłumaczonych na dwadzieścia języków, m.in. „Sinnliche Gewissheit” (1988), „Selige Zeiten, brüchige Welt (1991), Schubumkehr” (1995), „Die Vertreibung aus der Hölle” (2001), a także licznych esejów. Jako eseista uważany jest za intelektualnego spadkobiercę myśli m.in. Hegla, Lukácsa i Blocha.

W Polsce ukazały się dotychczas „Błogosławione czasy, kruchy świat” (2002, Państwowy Instytut Wydawniczy, przekład: Maria Przybyłowska) oraz „Demokracja nie musi być narodowa. Unia Europejska: pokój na kontynencie a oburzenie obywateli” (2013, Wyd. Polityka, przekład: Adam Krzemiński).

Menasse jest laureatem wielu nagród literackich, m. in. Marie-Luise-Kaschnitz-Preis (2002), Heinrich-Mann-Prise (2013). Za „Stolicę” został uhonorowany w 2017 roku Niemiecką Nagrodą Książkową.

Partner wydarzenia: Magazyn Wizje