Zmarł profesor Jerzy Łukaszewski

04.06.2020

Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Jerzego Łukaszewskiego, wybitnego prawnika i dyplomaty, autora licznych publikacji w różnych językach, na tematy historyczne, polityczne i związane z integracją europejską.

Niezwykła droga życiowa profesora Jerzego Łukaszewskiego (ur. 1924) prowadziła z Kresów przez Sosnowiec, Poznań, Lublin, Cambridge (Massachusetts) i Genewę, aż po Brugię i Paryż. Po ukończeniu studiów ekonomicznych oraz nauk politycznych na Uniwersytecie Poznańskim od 1951 do 1957 wykładał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1957–1959 uzupełnił studia na Uniwersytecie Harvarda jako stypendysta Fundacji Forda. Był silnie związany z Kolegium Europy w Brugii, któremu jako profesor nauk politycznych i rektor poświęcił trzydzieści lat życia, kształcąc kadry urzędników i dyplomatów europejskich. W latach 1991–1996 był ambasadorem RP we Francji,  następnie do 2002 roku członkiem Komitetu Integracji Europejskiej rządu RP. „Kiedy przebiegam myślą minione lata – pisał w swoich wspomnieniach – to wydaje mi się, że miałem szczęście. Przeżyłem wojnę i doczekałem się końca komuny. Byłem świadkiem tego cudu, jakim było zjednoczenie narodów Europy. Jak każde dzieło ludzkie integracja przeżywa kryzysy i porażki. Gorąco pragnę, aby mogła trwać i postępować. Dla dobra narodów, rodzin i jednostek”.

 

Profesor Jerzy Łukaszewski był znawcą tematyki integracji europejskiej, cenionym w kraju i zagranicą Autorem szkiców poświęconych Polsce i Europie, m.in. Iść jak prowadzi busola. W europejskim kręgu kultury i dyplomacji (Wydawnictwo Literackie, 2018) oraz Cel Europa i O Polsce i Europie bez niedomówień (Noir sur Blanc, 2002; 2006).