100-lecie urodzin Patricii Highsmith

22.04.2021

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Patricii Highsmith!

 

Urodziła się w 1921 r. w Fort Worth w Teksasie  Odkąd sięgała pamięcią miała tylko jeden cel: stać się pisarką lub malarką, ale przede wszystkim pozostać sobą. Mieć własne miejsce na świecie z daleka od rodzinnego domu. Wkrótce po przeprowadzce do Nowego Jorku, pomocną dłoń wyciągnął do niej sam… Superman. Młoda Patricia znalazła pracę jako autorka tekstów komiksów I w latach 40. współpracowała przy takich seriach jak "Batman", wspomniany "Superman" czy „The Black Terror”. Jednak ta forma nie zadowalała jej pisarskich ambicji. Wieczorami poświęcała się tworzeniu psychologicznych krótkich opowiadań, zafascynowana mroczną stroną ludzkiej duszy. Po odłożeniu pióra mogła natomiast zanurzyć się w nocnym życiu Greenwich Village, gdzie osobowością i talentem działała jak magnes zarówno na mężczyzn, jak i kobiety.

W wieku 28 lat, już jako pełnoprawna członkini artystycznej awangardy i nowojorskiej bohemy, decyduje się rozpocząć nowy rozdział nomadycznego życia w Europie, gdzie wkrótce staje się gwiazdą dzięki współpracy z Alfredem Hitchcockiem i ekranizacji jej powieści „Znajomi z pociągu”. Stary Kontynent staje się jej prawdziwym domem, w którym przez kolejne dekady będzie zapuszczać coraz mocniejsze korzenie.

Autorka, której twórczość przeżywa dziś renesans, uchodzi za mistrzynię powieści psychologicznej z wątkiem kryminalnym. Interesuje ją nie sama zbrodnia, lecz jej psychologiczne podłoże i mechanizmy, zwłaszcza zaś zmiany, jakie następują wówczas w osobowościach bohaterów. Jak stwierdził wybitny pisarz angielski Graham Greene, w swoich książkach "stworzyła specyficzny świat - klaustrofobiczny i irracjonalny - w którym nieodmiennie towarzyszy nam uczucie osobistego zagrożenia". Krytycy z wielkim uznaniem wyrażali się o jej talencie, podziwiając psychologiczną przenikliwość jej utworów, jak również elegancki i klarowny styl. Za swoją twórczość Patricia Highsmith otrzymała liczne prestiżowe nagrody literackie.

 

Jej życie było pełne odwagi, odkryć, sprzeczności i napięcia, a ślady tych własnych doświadczeń z niesłychanym talentem przelewała na papier.